Іноземці в вишиванках: цікавий фотопроект

Український фотограф Тарас Хлібович зробив цікаву зйомку іноземців у вишиванках

Фотограф Тарас Хлібович ламає стереотипи щодо українського національного одягу. Він зробив фотозйомку іноземців у вишиванках. На фото студенти з Іраку, Марокко, Нігерії, Індії, пише  pro.te.ua.

– Ми маємо різні стереотипи в головах, один з них стосується автентичного українського одягу. – розповідає Тарас. –  Згідно цього стереотипу, на фотографіях українського національного одягу мають бути красиві дівчата обов’язково на фоні старовинного реманенту, дерев’яних хат під солом’яною стріхою на купі сіна чи соломи. Але ж ми живемо в іншому часі, в світі електронних ґаджетів, мобільного Інтернету, доповненої та віртуальної реальності, ми їздимо на німецьких і японських автомобілях, у нас вчаться студенти різних рас з різних країн. Думаю, що чорношкірий студент зі смартфоном в руках, але одягнений в столітній автентичний одяг, виглядає актуально і живіше, тим самим підкреслюючи, що давнє народне ужиткове мистецтво все ще живе.

– Чому переважно моделі зі східних країн?

– Ну, насправді, це не моделі, а прості студенти з країн, що більше на південь від нас. Які були в Медичній Академії, таких і запросили.

_MG_6080– Як вони сприйняли наш національний одяг? Сподобалося їм?

– Під час зйомки автори фільму запитували студентів про їх враження від українського одягу, що є спільного з їх рідним національним одягом. Наприклад, фасон чоловічих сорочок близький до фасону сорочок, які носять в арабських країнах. Що найбільше студентам подобалося – це вишивка, кольорова, різноманітна.

– На вашу думку, їм пасує наш національний одяг?

– Якщо сказати, що український одяг пасує іноземним студентам, то це нічого не сказати. Відчув легенький шок, коли побачив дівчину Сару Аек з Марокко в традиційній українській хустині – більш українського обличчя в обрамленні цієї хустини не бачив. Студент з Іраку з хіпстерською борідкою в українському одязі виглядав настільки натурально, що можна міцно задуматися над запитанням – як насправді виглядає 100-відсотковий українець.

_MG_6058– А чия це колекція українського одягу?

– Скористатися цінними експонатами, яким більше сотні років, гостям з Києва люб’язно надала можливість етногалерея «Спадок» родини Демкур, за що їм велике спасибі. Вони не просто надали змогу одягнути цей історичний одяг, а старалися максимально точно підібрати одяг відповідно до стилю елементів, були навіть диспути про доцільність вибору того чи іншого аксесуару.

– Скількох студентів сфотографували і з яких країн? Яка країна найекзотичніша?

– Точно не пам’ятаю, скільки було на зйомках молодих людей з різних країн. Багато, і всі приємні у спілкуванні. Були студенти з Іраку, Марокко, Нігерії, Індії.

– Якою мовою спілкувалися під час зйомок?

– Робоча мова на зйомках була, звичайно, українська, бо практично усі студенти володіють українською, а один з них говорив не просто літературною українською мовою, а з нашим галицьким акцентом! Часом були балачки англійською, якщо студент ще не дуже володів українською мовою. Здається мені, що скоро в Тернополі другою робочою мовою буде англійська мова.

_MG_7536– Чим для вас ця зйомка відрізнялася від інших? В чому було дуже просто а чому важко? Вам було цікаво?

– Коли знімати відео, то потім важко перелаштуватися на фотозйомку. І навпаки. У цьому була складність. А зйомки – це завжди цікаво. Особливо цікаве спілкування з незнайомими до цього моменту людьми. А потім отримуєш задоволення, коли бачиш, що студент має дуже серйозні задатки фотомоделі. В загальному, не бачу в цій зйомці нічого щось надто екстраординарного – це була спроба побачити жителів Тернополя, нехай і тимчасових, в інших обставинах і в іншому культурному вимірі.

Ці фотографії не є окремим проектом, можна їх розглядати як побічний продукт від зйомки відео проекту, який знімали гості з Києва, разом з Олександром Лірчуком, вихідцем з Тернополя. Відео – це одне, а фото –  інше. Хоча, вже сам думаю, що такого роду фотографії можуть стати окремим проектом, як це зараз модно називати.

Наталя ЛАЗУКА

_MG_6110

_MG_6221

_MG_6086

_MG_6154

_MG_6190

_MG_7541

_MG_7547

_MG_6246

_MG_6201

_MG_6158

_MG_6247

_MG_6148

_MG_6153

_MG_6166

One thought on “Іноземці в вишиванках: цікавий фотопроект”

  1. Євген сказав:

    Одягати на моделей “столітні строї” у всьому цивілізованому світі сприймається як цілковите дикунство, лише у нас цим ще тішаться фотографи, колекціонери і, на жаль, деякі музеї. “2.26. Особисте використання музейних колекцій
    Музейному персоналу, керівному органу, їхнім родинам, близьким партнерам або іншим особам не повинно дозволятись привласнювати предмети з музейних колекцій, навіть тимчасово, з метою особистого використання у будь-якій формі.” Джерело http://icom.in.ua/kodeks-muzejinoyi-etiki/, але хіба фотограф Тарас, або інший Тарас (колекціонер) чули про кодекс ІСОМ, якщо про нього навіть музейники не всі чули?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.