До дня вчителя: 10 фільмів про педагогів

У кожного з нас колись (а може і до сих пір!) осінь асоціювалася з початком навчання. Школа, університет, старі знайомі, однокласники і однокурсники, вчителі … А перша неділя жовтня – день учителя.

У кожного з нас був улюблений учитель, який вчасно направив в потрібну сторону, підібрав правильні слова і вдихнув знання в наші молоді уми. А може просто підтримав, коли ніхто інший нас не розумів, і повірив, коли всі інші висміювали. Цей список фільмів присвячений людям, які вміють вірити в інших людей, дивитися на інших «зверху вниз лише для того, щоб допомогти встати на ноги», вміють надихати і особистим прикладом підштовхувати учнів на великі звершення.


Detachment SB 00

1. Учитель на Заміну (США, 2011)

«Учитель на Заміну» (в оригіналі «Detachment» – відчуженість) оповідає про історію вчителя (блискуче зіграного Едріаном Броуді), який прийшов викладати англійську мову і літературу в школу з важкими підлітками. Тут мало бути просто вчителем і читати дітям уривки з шкільних підручників, необхідно бути тонким психологом, щоб розуміти поведінку молодих людей, чиє серце вже спотворили бідність, наркотики, важке дитинство, відсутність мотивації і підтримки рідних, а також поганий вплив їх оточення. Важка психологічна драма, яку мені хочеться показати всім батькам і вчителям на землі і ще раз згадати, що є люди, обділені срібною ложкою в роті, і є інші люди, які продовжують вірити і жертвувати собою, щоб врятувати такі загублені серця.

 

Freedom Writers SB 00

2.Письменники Свободи (Німеччина, США, 2016)

Схожа на «Detachment», це історія про вчительку з каліфорнійського містечка Лонг-Біч, що зіткнулася з викладанням англійської мови для складних підлітків. Багатонаціональний, багаторасовий клас не сприймає нову викладачку Ерін (її зіграла оскароносна Хіларі Суенк) і її методи, вони в буквальному і переносному сенсі розмовляють на різних мовах. Пам’ятайте, нам говорили, що професія вчителя – це покликання? Після перегляду картини в цьому не залишається ніяких сумнівів. Позбавлений голлівудського лиску, фільм заснований на реальній історії, – він пронизаний вірою в людей, в таланти кожного з нас і в те, що кожна людина на землі – «enough human being».

3. Товариство Мертвих Поетів (США, 1989)

Класика американського кінематографу. Раптом серед вас ще є ті, хто пропустив цю перлину дидактичної драми, а можливо, і ті, хто із задоволенням ще раз згадає молодого і натхненного Робіна Вільямса. Іноді нам просто необхідно вийти за рамки системи, в якій ми існуємо, звичайно, в хорошому сенсі цього слова. І буває так, що навіть найпрестижніші навчальні заклади заганяють своїх учнів в глухий кут, не давши волю уяві і істинним бажанням. Неймовірно добрий і щирий фільм, що зачіпає багато важливих людських питань: сенс життя, виховання, навчання, життєві цілі і цінності, світогляд поколінь, дружбу і любов. Додати б такого вчителя, як Джон Кітінг, і в наше життя!

4. Перед класом (США, 2008)

Ви коли-небудь чули про вчителя, який страждає синдромом Туретта, який отримав 24 відмови від шкіл, і всупереч усьому, продовжує шукати шляхи реалізації свого покликання? Головний герой Бред Коен – один з таких божевільних. Фільм «Перед класом» якось обійшов стороною широку публіку, але якщо ви знайдете час його подивитися, то не розчаруєтеся. Він вчить, він дійсно вчить вас, як глядача, життєвим урокам, мужності і стійкості перед поставленими цілями. Ця картина ще й про, що кожен з нас заслуговує шанс. Шанс бути почутим.

5.Ганді (Великобританія, Індія, 1982)

Мохандас «Махатма» Ганді став «батьком» і вчителем не просто класу або громади, він став свого роду маяком для всієї Індії в період її боротьби за незалежність. Вести країну з мільярдним населенням до її звільнення, поклавши в основу своєї ідеології положення про ненасильницький опір; таке під силу тільки «великій душі» – «Махатму». Блискучий біографічний фільм з Беном Кінгслі в ролі Ганді, після якого тяжко не перейнятися повагою і захопленням до цієї неординарної постаті 20 століття. І сьогодні, через більш 30 років, ця картина виглядає ще більш актуально на тлі всіх подій, що відбуваються в світі. 3 години неймовірною акторської гри, талановитої операторської роботи та геніальної режисури Річарда Аттенборо виглядають на одному диханні. А головне, якщо після фільму інтерес до фігури Ганді запалає з новою силою, то раджу почитати його автобіографію «Моя Життя».

Master SB 00

6. Майстер (США, 2012)

Володар «Золотої пальмової гілки» за фільм «Любов, що збиває з ніг», режисер Пол Томас Андерсон відрізняється досить самобутнім баченням і умінням передавати свої думки і ідеї за допомогою кінематографа. Фільм «Майстер» далекий від класичних сюжетів про вчителів. Але ж і вчителі бувають різні і вчать вони не завжди правильним речам. Коли людина впала духом, коли навколо надто багато голосів і складно почути свій власний, вона намагається за когось зачепитися, когось, хто знає відповіді на всі питання, когось, хто подасть руку і вкаже правильний шлях. Картина про демобілізованого моряка, який шукає своє місце в післявоєнній Америці. Після довгих пошуків роботи він зустрічає неординарну особистість – творця релігійного культу, письменника і філософа Ланкастера Дода, і у них зав’язується тісний зв’язок, заснований на розумінні віри і світобудови. Сильна акторська гра Хоакіна Фенікса і Філіпа Сеймура Хофмана в поєднанні зі складним, багатогранним сюжетом і ідейною подачею негайно ставлять фільм на полицю «must see».

Fantastic SB 00

7. Капітан Фантастик (США, 2016)

Зараз стає все більш популярним залишати дітей на домашньому навчанні, і схоже, тренд не має меж. Резюме фільму, написаний критиком Ніною Циркун: «Фільм Метта Росса «Капітан Фантастик» можна підсумувати його ж слоганом: «Він приготував їх до всього, крім зовнішнього світу». «Все» в даному випадку – розумно влаштована «утопія», побудована однією сімейною парою в орегонських нетрях. Демарш Бена Кеша (Вігго Мортенсен), всупереч батьківській волі захопившись туди за собою дружину Леслі, народивши з нею шістьох дітей, легко прочитується як бунт не проти держави навіть, а проти взагалі західної цивілізації, яка пригнічує, на думку Бена, незалежний розвиток індивіда». Незважаючи на легкість фільму, в ньому вгадуються глибокі й фундаментальні ідеї і з приводу виховання і батьківства, і з приводу становища сучасного покоління і суспільства в цілому.

8. Кафе де Флор (Канада, Франція, 2011)

Учитель – не завжди конкретна людина. У разі цього фільму, учитель – почуття. Найголовніше, природне, властиве кожній на цій Землі, рятівне і безкомпромісне почуття – Любов. Тільки любов, якщо ми знайдемо сили її в собі відкрити, здатна на дане прощення, на зцілення, на переродження. «Кафе де Флор» розповідає дві історії – жінки, чий син народився з синдромом Дауна та кому вона присвятила весь сенс свого життя, забувши про себе і про своє старе життя, і чоловіка, який після 20 років шлюбу знайшов нове кохання і прирік на страждання старе. Кожен герой цього фільму – страждає і кожен заслуговує на повагу. Неважливо, чи любов це матері і сина, колишнього подружжя або нових коханців, справжня любов не залишає після себе попелу.

Mona Lisa Smile SB 01

9. Посмішка Мони Лізи (США, 2003)

«Викладачка історії мистецтв Кетрін Енн Уотсон, якій приблизно років тридцять, приїжджає в 1953 році з сонячної Каліфорнії в більш суворий по клімату штат Массачусетс, де в закритому жіночому коледжі Уеллеслі ще панують досить суворі правила щодо виховання дівчат виключно як майбутніх наречених для забезпечених женихів». Чесно зізнатися, мені просто дуже імпонує гра Джулії Робертс в цьому фільмі. Вона тут якась дуже справжня і щира, і коли вона своїм прикладом намагається надихнути молодих дівчат боротися за свої права, ставати більше, ніж просто хорошими домогосподарками, – їй неодмінно хочеться вірити. А молоді та квітучі Кірстен Данст, Меггі Джіленхолл і Джулія Стайлз в ролі амбітних студенток, готових довести всьому світові, чого вони варті, також гідні захоплення. Красиве і надихаюче голлівудське кіно про роль жінок в США в середині 20 століття, про мрії, гідні бути здійсненими і про те, що всього одна людина, ставши авторитетом для багатьох, здатна пронести свої ідеали крізь будь-які випробування.

Find Forester SB 00

10. Знайти Форрестера (США, 2000)

Ще одне кіно, яке я відношу до розділу «добрих» фільмів. Історія відомого письменника, чиє блискуче минуле давно покинуло його, залишивши старого у власній квартирі наодинці з великим романом 40-річної давності вести усамітнений спосіб життя. Проте одного разу до нього в житло пробирається молодий Джамал Уоллес. Між ними зав’язується розмова і незабаром Джамал добирається до самого серця старого, а Уільям Форрестер, в свою чергу, помічає прихований літературний талант молодої людини. У пам’яті спливає фраза «Якщо учень готовий, учитель з’явиться», як дуже підходить цій картині. Фільм про двох по-своєму талановитих і по-своєму загублених людей, які зуміли допомогти один одному знайти новий сенс в цьому житті, змусити повірити в себе і свої сили.

Джерело: simplebeyond

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.