Фільм про перших українців у Канаді з’явився в мережі

На телеканалі ZIK відбулась прем’єра фільму про перших українців у Канаді, передає VIDIA.

Стрічка “Наші найперші. Українські відкривачі Канади” розповідає про пригоди перших українських поселенців – Івана Пилипіва та Василя Єлиняка.

“Канада сьогодні є третьою країною у світі за кількістю українців. А ще 130 років тому тут не було наших земляків. Знайшовся сміливець, який приїхав сам і привів інших. Через що довелося пройти першим українським поселенцям – Івану Пилипіва та Василю Єлиняку? Як жили, що любили, та що залишили вони по собі? І чи вдасться Вахтангу Кіпіані знайти їхніх нащадків?” – ідеться в описі до фільму.

7 вересня 1891 два жителі села Небилів. що на Галичині, Іван Пилипів та Василь Єліняк прибули в Квебек на пароплаві «Орегон» (у той час можна було доплисти на пароплаві з України в Канаду за 15 $). Добралися до Вінніпега, там отримали майже безкоштовно гомстед. Іван Пилипів заснував найбільше поселення українців у Канаді – Єдна-Стар (нині знаходиться в провінції Альберта). Василь Єліняк, зібравши достатньо грошей, повернувся в рідне село Небилів, де організував імміграцію шести сімей односельців, у тому числі і своєї.

Саме ці події стали початком масової еміграції українців до Канади в період з 1891 по 1914 року.
За фактом, причинами такого переселення став ланцюжок економічних, політичних і соціальних факторів. Найголовнішим, що змушувало українців шукати кращої долі в далеких краях, була побутова та соціальна невлаштованість, відсутність стабільності і впевненості у завтрашньому дні.
На Галичині, Буковині та Закарпатті, які перебували під пануванням Австро-Угорщини, існував справжній земельний голод. На Галичині в 1902 році 42,7% селян мали земельні наділи тільки до 2 гектарів. На Буковині 16% селян взагалі не мали землі, а 42% були власниками ділянок розміром до 2 гектарів. На Закарпатті, де проживало близько 400 000 селян, на кожного хлібороба виділялося тільки 0,67 гектара землі.
Хоча в Австро-Угорщині кріпосне право було скасовано в 1848 році, цей, в основному, формальний акт, мало що змінив у злиденному становищі більшості українських селян.
Кількість основних продуктів харчування, які вживалися в Галичині на одну людину, становило половину цієї кількості в Західній Європі. Як свідчить історик Я. Балан, 55000 галичан щороку вмирали від голоду і недоїдання.
Політичні причини також зіграли чималу роль в імміграційному процесі – українці відчували політичні утиски з боку австро-угорської влади.
Масове переселення українців до Канади почалося наприкінці ХІХ століття, коли канадський уряд активно заохочував широкомасштабну імміграцію з Центральної, Південної та Східної Європи.
Позитивні відгуки Пилипіва і Єліняка, а також реклама канадського уряду у швидкості переконали багатьох жителів України (в основному з Галичини та Буковини) покинути Австро-Угорщину заради життя в Новому Світі.

foto1
До 1914 року, коли з початком Першої світової війни потік іммігрантів загальмувався, близько 170 000 голодних, безземельних селян перетнули Атлантику і опинилися в Канаді.
За даними 2012 року на території Канади проживає 1 209 085 осіб українського походження.

Джерело: canadaru.ca

2 thoughts on “Фільм про перших українців у Канаді з’явився в мережі”

  1. Марія сказав:

    Колись наші родичі поїхали в Канаду десь у 1900 роках,з Закарпаття м.Хуст ——-два брати Величко.Десь після 50-тих років з Москви прийшло письмо ,що хтось залишив наслідство,але далі заглохло.

  2. Володимир Бандура сказав:

    Сподобався. Вахтагн молодець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.