Автентична краса: у благодійному календарі ”Щирі-2019” показали народні костюми на тему українських свят

Маша Єфросиніна, Леся Никитюк, Ната Філатова (ONUKA) і ще 12 українських зірок взяли участь в створенні благодійного календаря “Щирі”, який присвячений традиційному вбранню і українським святам.

Історія “щирих” почалася в 2014 році – 15 українських зірок взяли участь у зйомці в українських національних костюмах. Проект отримав таку популярність, що став традицією. З 2016 відбулося продовження – “Щирі. Спадщина”. Тематика календаря 2019 року “Щирі. Свята”.

“Цей проект починався як соціальна ініціатива, – зазначила організатор проекту, керуючий директор ТЦ “Домосфера”Наталя Кравець. – Ми хотіли показати яким красивим може бути український костюм і зібрати кошти на благодійність. Зараз “Щирі” – це вже традиція. Через одяг, прикраси, символи ми розповідаємо історію свят, говоримо про сімейні цінності і обряди. Крім цього, “Щирі” зроблять свій внесок у збереження української національної спадщини. В цьому році ми реалізуємо проект у партнерстві з Національним центром народної культури “Музей Івана Гончара”. Саме на його підтримку буде переданий весь прибуток від продажу благодійного календаря”.

Всього за 17 годин зйомки українські зірки приміряли 20 образів, які відобразили 100-річну історію українського одягу з різних регіонів країни: Західне Поділля, Покуття, Середнє Подніпров’я, Гуцульщина, Галичина. Кожен місяць в календарі присвячений традиційному українському святу, на що вказують атрибути і елементи одягу.

“Я відкриваю календар, я – місяць січень, – розповідає телеведуча Леся Никитюк. – Різдво, коляда – саме пік, скажімо так! Мороз, сніг! Всі дівчата вбираються і йдуть колядувати. У дитинстві я завжди колядувала. Для нас з братом і всіх близьких це було велике свято. Після коляди ми збиралися за одним столом, рахували гроші, ділилися цукерками. було казково! ”

Певні місяці календаря присвячені найбільш очікуваному в кожній родині події – весіллю. Раніше дівчину одягали в щедро прикрашений вінок, як символ невинності і краси. Під час зйомки проекту “Щирі”, заплітаючи волосся для образу нареченої, вся команда співала, адже за давньою традицією саме обряд одягання молодої до шлюбу оспівувався найбільше.

Для зйомок використовували оригінальні коралі, які сьогодні вже неможливо зробити. Через забруднення навколишнього середовища корали, з яких в XVIII-XIX столітті робили прикраси, вже назавжди втратили свій характерний червоно-морквяний колір.

Команда Музею Івана Гончара та стиліст зйомки – дизайнер Наталія Каменська, створили автентичні образи. Серед елементів вбрання сорочка з унікальним кучерявим гуцульським швом – коли на одному рукаві було більше тисячі малесеньких спіральок. Щоб вишити таку сорочку треба витратити більше, ніж чотири місяці часу. Таку сорочку дівчині до Великодня часто шила вся родина, оскільки сама могла не справитися.

Є також спідниця, яку називають димка з вибійкою. Для того, щоб створити на ній свого роду “принт” з коричневих цяток, брали дерев’яні штампики і били по тканині. Крім того, вона рясно заплісерована. Прати таки спідниці було небажано, адже заплісерувати її знову надзвичайно складно.

Виставка проекту “Щирі” відкриється 14 листопада в Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара”, а допомогти музею і замовити благодійний календар можна вже зараз за посиланням.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.