Шевченківська премія 2016: названо лауреатів

Шевченківська премія 2016 – серед лауреатів жодного письменника.

Комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка назвав цьогорічних переможців. Ними стали режисер Олег Сенцов, дисидент і публіцист Левко Лук’яненко, балетмейстер Раду Поклітару, співачка Анжеліна Швачка та художник Михайло Гуйда.

Олег Сенцов, якого російський суд засудив до 20 років позбавлення волі, переміг у кінономінації з фільмами “Гамер” та “Носоріг”.

 

Кандидатуру Сенцова на премію подавала Національна спілка журналістів України.

В номінації “Публіцистика і журналістика” переміг дисидент, політик і публіцист Левко Лук’яненко за зібрання творів у 13 томах “Шлях до відродження” (видавництво “ТОВ Юрка Любченка”, 2014).

levko-lukyanenko

Левко Лук’яненко

Раду Поклітару переміг у музичній номінації за балет-триптих “Перехрестя” (2012) і балети”Лебедине озеро” (2013), “Жінки в ре мінорі” (2014) та “Довгий різдвяний обід” (2014).

radu-poklitaru

Раду Поклітару

В номінації “Концертно-виконавське мистецтво” лауреаткою стала Анжеліна Швачка за“виконання провідних партій в оперних виставах та популяризацію української музичної спадщини”.

Шевченківська премія

Анжеліна Швачка

Ще один цьогорічний лауреат — художник Михайло Гуйда — переміг у номінації “Образотворче мистецтво” з циклом живописних творів “В єдиному просторі”.

Шевченківська премія

Михайло Гуйда

Найбільшою несподіванкою для тих, хто стежив за перипетіями довкола цьогорічного відбору кандидатів на здобуття Шевченківської премії, стало те, що серед лауреатів немає письменників і літературознавців.

Нагадаємо, що серед претендентів на премію цього року був професор Гарвардського університету, літературознавець Григорій Грабович.

Шевченківська премія

Григорій Грабович

Його присутність у списку номінантів на найвищу державу премію в галузі культури і мистецтва спричинилася до появи низки відкритих листів, зокрема на сайтах “Правого сектора”, Науково-ідеологічного центру імені Донцова і тижневика “Слово Просвіти”, підписанти яких вважали неприпустимим присуджувати Шевченківську премію “скомпрометованій українофобськими ідеями та антинауковою поведінкою постаті”.

На противагу цим листам на сайті часопису “Критика” було опубліковано Відкритий лист до Президента України на захист честі Григорія Грабовича, який підписало понад 300 українських та закордонних письменників, науковців, художників, музикантів, перекладачів, режисерів і журналістів.

Нагадаємо, що цього року Комітет з Національної премії України ім. Тараса Шевченка прийняв 60 заявок на здобуття найвищої державної нагороди в галузі культури і мистецтва.

Національна премія України ім. Тараса Шевченка присуджується в кількох номінаціях: “Література”, “Літературознавство і мистецтвознавство”, “Публіцистика і журналістика”, “Кінематографія”, “Музичне мистецтво”, “Театральна мистецтво”, “Концертно-виконавське мистецтво”, “Народне і декоративно-прикладне мистецтво” та “Образотворче мистецтво”.

Щорічно присуджується до п’яти національних премій ім. Т. Шевченка — не більше однієї у кожній з номінацій.

Минулого року лауреатами Шевченківської премії стали Юрій Буряк за книгу поезій “Не мертве море”, Костянтин Москалець за книжку есеїв “Сполохи”, Микола Компанець за мистецький цикл “Земля моїх батьків” та Петро Панчук, актор Національного театру ім. І. Франка.

Розмір грошової премії, яку отримують лауреати, щороку встановлюється згідно з указом Президента України. Минулого року розмір кожної премії становив 240 тисяч гривень.

Лауреатів нагороджує Президент України в день народження Тараса Шевченка — 9 березня.

Джерело: life.pravda

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.