Як святкували гуцульське весілля в давнину

Те, як у давнину справляли весілля гуцули, можна назвати справжнім театром зі своїми декораціями, акторами та глядачами.

Уже декілька років серед українців модним є одружуватися за народними звичаями. Це проявляється у вбранні, яке обирають молодята, у певних ритуалах, навіть, у виборі ресторану та кухні.

“Народність” та автентика на таких весіллях, зазвичай, є досить поверховою. Справжні весілля, як у давнину, ще тепер часто роблять у Карпатах. Обрядів і звичаїв, яких мають дотримувати на таких “забавах” молодята і гості – безліч.

Серед тих, для кого весілля було сокровенним ритуалом, з давніх давен були гуцули. Те, як вони справляли весілля, можна назвати справжнім театром зі своїми декораціями, акторами та глядачами.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 1

Автентичне гуцульське має основні обряди. Дуже важливим є вбрання князя-молодого і княгині-молодої (так називають молодят гуцули), дружбів і дружок, членів родини. До прикладу, найголовніший аксесуар для княгині – вінок, прикрашений барвінком, часником і монетами, щоб гроші у родині водилися. Замість білої сукні – вдягають сорочку, яку самі ж наречені і вишивають. Вінки також на головах у незаміжніх подружок. А ось одружені жінки цього дня одягають хустки. Елементи національного одягу є у кожного гостя.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 2

Другою важливою ознакою є присутність гуцульських троїстих музик, які виконують основні народні гуцульські мелодії для співу і танців. Третя ознака – наявність страв гуцульської народної кухні.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 3

На гуцульське весілля запрошують тільки рідних, друзів, сусідів та близьких знайомих батьків і молодих. Насправді ж, за масштабами воно може сягнути кількасот гостей. Основна частина гуцульського весілля відбувається протягом двох днів.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 4

Та розпочинаються підготовка і перші обряди раніше. До першого етапу відноситься обряд “пошиття вінка”, який проводиться у четвер до полудня. Майстриня з пошиття весільних вінків (обов’язково заміжня жінка) шиє вінок для молодого чи молодої на сукняній тканині із використанням листя барвінку, леліток і бісеру. Готовий вінок, покладений на хліб в решеті, вона вручає батькам і молодим, одержуючи від них винагороду за працю.

Другий етап – обряд “Зачєнання”, під час якого в суботу зранку потрібно вдягнути молодих у весільне вбрання та прикрасити зрубане соснове деревце, яке приносять в дім молодих два хлопці-дружби. Першими починають прикрашати весільне деревце батьки молодих, які прикріплюють до його вершечка пшеничні колоски і основну паперову квітку-ружу, а дівчата-дружки і хлопці-дружби далі прикрашають все деревце різнокольоровими паперовими квітами. При цьому скрипаль виконує гуцульські мелодії, а дружки і дружби співають обрядові гуцульські пісні. Весілля вважається розпочатим після того, як батьки покладуть своїм дітям вінок на голову і разом затанцюють перший танець-гуцулку, тримаючи в руках прикрашене весільне деревце.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 5

Викуп нареченої на Гуцульщині має свої особливості. Його проводять брати молодої. Після того, як наречений узгодив ціну викупу, він намагається забрати свою кохану. Молода княгиня сидить за столом і дивиться крізь дірку у калачі, де її коханий. Вона не дає йому наблизитись, сиплячи на нього пшеницю.

Наступним важливим етапом є обряд зустрічі весільних гостей, під час якого в суботу на подвір’ї будинку батьки молодих разом із молодими, дружками і дружбами урочисто зустрічають усіх весільних гостей. Під час кожної зустрічі звучить жвава весільна музика і виконуються гуцульські співанки.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 6

Для поїздки до вінчання в церкві використовують кілька пар осідланих і заквітчаних коней, на яких їдуть верхи молоді, дружби і дружки, батьки і матки. За ними йдуть весільні гості, які бажають взяти участь у вінчанні молодих. Навіть зараз автомобільні кортежі на таких весіллях не шанують.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 7

Вийшовши з церкви, молоді дивляться на сонце через отвір весільних калачів, розривають їх і частують ними “на щастя” всіх присутніх на вінчанні.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 8
Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 9

Княгиня на церковному майдані перев’язує рушниками весільних батьків і маток. З церкви молодята виходять чоловіком та дружиною. Та хлопцеві ще треба переконати молоду дружину покинути батьківський дім. Саме тому вже вдома він обдаровує її подарунками і грошима. Поки не вгодить – не бачити йому обличчя коханої, яке заховане під хусткою.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 10

Наступним весільним дійством є урочиста зустріч молодих на подвір’ї власного будинку. При цьому дружби і батьки знімають молодого-князя і молоду-княгиню з коней, стають в один гурт із весільним деревцем у центрі. Молодих поздоровляють з вінчанням батьки і тричі обходять навколо них.

Заключним етапом гуцульського весілля є обряд “Завивання молодої”, під час якого з молодої і молодого знімаються вінки, а молодий завиває на голову молодої хустину. При цьому звучить музика і виконуються обрядові пісні. Цей звичай зберігся у багатьох регіонах України. Мати молодого та молодої розчісують свою донечку і вплітають їй у косу гроші для щедрого життя. Молодий підкрадається до дружини, аби завити її у хустину, але та не дається. “Якщо ти вже жінка, то хустину мусиш одягнути”, – вмовляє чоловік.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 11

На Гуцульщині після обряду “завивання молодої” старший дружба виносить із хати “деревце” і біжить з ним до найближчої яблуньки. Гості зі сторони молодої біжать за ним і намагаються облити водою. Адже, коли деревце уже закріплене на яблуні, – це знак того, що молода остаточно попрощалась зі своїм дівоцтвом, невинністю і стала ґаздинею. Коли дружби виносять деревце надвір і прив’язує до дерева біля будинку, весілля вважається завершеним.

Розцяцьковані дерева, коні замість кортежів і дірки від бубликів: Обряди і традиції гуцульського весілля - фото 12

Джерело: Depo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *