20 претендентів на літературну премію Книга року ВВС-2015

Книга року ВВС і Дитяча книга року ВВС – це нагорода для літературних творів українською мовою, яка присуджується ВВС. Премія стартувала в 2005 році.

Отже, довгий список премії Книга року ВВС – 2015 виглядає так:

Юрій Винничук «Аптекар»
Юрій Винничук – один з постійних авторів, що фігурують у списках премії. У 2005 році він був першим її переможцем з романом «Весняні ігри в осінніх садах». У 2009 році в п’ятірці фіналістів виявилася його казкова і повна любові до Львова книга «Легенди Львова. Книга друга», в 2010 -«Груші в тісті», а в 2012 Винничук переміг з романом «Танго смерті». Винничук часто використовує у своїх романах історичний фон, хоча вважає, що твір, присмачений містикою, історичним романом бути не може. У романі «Аптекар» історія теж використовується як фон. Місце дії: Львів. Час: 1646-1648, перед штурмом козаків. Головні герої: аптекар, кат, красива львівська панянка.

Винничук

Руслан Горовий «Казки на ніч»
Руслан Горовий – журналіст, автор і керівник проекту «Служба розшуку дітей», режисер, письменник («Таран», «Країна У», «Buenos dias, chica», «Гагарін і Барселона», «Ген воїна»). «Казки на ніч» – збірка коротких есе і оповідань, які автор викладав щодня на своїй сторінці в Facebook.

Ольга Деркачова «Коли прокинешся»
Ольга Деркачова пише про любов («Синдром підсніжніка», «Крамниця щастя», «Повидло з яблук»). Нова її книга про Марту, яка виходить з коми, що тримала її в полоні кілька років. Як вчиться жити заново, виявивши, що ти нікому не потрібна?

koly_prokyneshsja
Євгенія Кононенко «Останнє бажання»
Як помирають письменники, які брехали все життя? Прислужували режиму, писали книги, яких ніхто не читав, хоча за гонорари сім’я літератора жила в достатку. Ніхто не піде з життя, поки не розповість правди. Навіть якщо зошит з автобіографією потрапить в руки сина, пролежавши в купі непотрібних чернеток півтора десятка років.

Володимир Лис «Країна гіркої ніжності»
Роман про любов у трьох поколіннях жінок: Даза, дочка радянського чиновника, після дитячого будинку в 30-х роках потрапляє на Волинь, де йде повстанська боротьба. Її дочка Віталія, витончена естетка, полюбить кримінального авторитета. А внучка Олеся пройде через Євромайдан і зустріне справжню любов. І ніжність.

Лис
Андрій Любка «Карбід»
Молодий автор так характеризує свій новий твір: «Жанр «Карбіду »- пригодницький роман, а мотор дії – 100 способів контрабанди». Сам Андрій Любка говорить про себе: рибалка, грішник, балканіст, живе в центральній Європі, але найчастіше заряджає свої гаджети і пере свої речі в Ужгороді.
Василь Махно «Дім у Бейтінг Голля»
Василь Махно – поет, перекладач і літературознавець, дана книга – його прозовий дебют. Це збірка коротких оповідань. Мала проза – випробування на літературну майстерність, з яким важко було впоратися навіть маститим письменникам. Чи впорався з цим іспитом номінант на премію Книга року?

Олександр Михед «Астра»
«Астра» – новий психотриллер автора («Амнезія», «Понтіїзм»), дія в якому перегукується з подіями осені-зими 2013-2014 років в Україні, та в якому пошуки особистої свободи виходять на рівень загальнолюдського прагнення до свободи.

Олег Поляков «Рабині і друзі пані Векли»
Цю книгу називають одним з найцікавіших дебютів останніх років. Серія несподіваних поворотів, нанизана на досить абсурдну концепцію: зібрати разом багато красивих і розумних жінок, об’єднаних однією рисою. Ця риса – довгий ніс. А потім всі вони проводять різні заходи, презентації і хепенінги для залучення уваги до своєї групи довгоносих. Все це придумала рішуча і владна Векла. Навіщо? Щоб читачеві було цікаво.

Ірен Роздобудько «Ґудзик-2. Десять років потому»
Ірен Роздобудько – відомий і улюблений читачами автор віршованих та прозових творів. Вона була навіть номінована як автор дитячої прози в 2013 році за книгу «Арсен», у дитячій номінації премії. Психологічний роман «Ґудзик» вийшов в 2005 і став переможцем премії «Коронація слова». У 2008 році роман екранізували. Шанувальники таланту Ірен Роздобудько з нетерпінням чекали продовження улюбленої історії.

роздобудько

Людмила Таран «Прозорі жінки»
Знову мала проза. Цього разу – з «любов’ю та іронією про жіночої тілесності». Критики виділяють основну проблему, підняту автором: здатність / нездатність української жінки бути щасливою в Україні.

Артем Чапай «Понаїхали»
Міграція як реальність: про неї не з чуток знає молодий автор («Авантюра», «Подорожі Мамайотою в пошуках України»), який півтора року подорожував по Америці, заробляючи на життя фізичною працею. Часто міграція – це чужаки в Україні та українці (теж чужаки) в Європі. Розпалися сім’ї та роз’єдналися покоління. Сімейна сага про Юрія та Ольгу Ткачук з вигаданого міста Білий Сад і про їхніх таких різних двох синів: Сергія та Володимира. У 2014 році роман Чапая «Червона зона» увійшов до п’ятірку фіналістів Книги року ВВС.

Олексій Чупа «Акваріум»
Фантастичний роман про божевільного вченого, який зменшив людей і поселив їх в акваріумі. Він спостерігає за ними і ставить на них досліди. Втім, приблизно такі ж експерименти проводяться і без зменшувальних еліксирів, так що язик не повертається назвати цю книгу антиутопією.

Петро Яценко «Короткий путівник Із Галицького сексу»
Так створюються міфи: секс, кулінарні секрети, трохи топографії, містики і чорної магії, багато іронії, і – вуаля! Привабливий і багатообіцяючий роман про пригоди весільного фотографа і його друга інженера готовий.
Книги, які увійшли до довгого списку премії Дитяча книга року ВВС-2015:

Володимир Арєнєв «Порох Із Драконових кісток»
Книга про дівчинку, яка живе з мачухою і підробляє тим, що знаходить, викопує і збуває токсичні кістки. Кістки драконів. У 2014 році на фестивалі фантастики «Єврокон» в Дубліні Аренев був визнаний кращим автором фантастичних творів для підлітків.

Анастасія Алешічева «Поні Фіалка і чарівний колодязь»
Казка про доброту для дівчаток, які мріють стати моделями. Дебют молодої письменниці.

Андрій Бачинський «140 децібелів тиші»
Повість про хлопчика Сергія, який потрапив в автокатастрофу. У ній загинули його батьки, а сам Сергій позбувся слуху. Як він навчиться жити в інтернаті і як він зможе вирватися з злочинного середовища і врятувати названу сестру?

Вдовиченко Галина «36 і 6 котів»
Галина Вдовиченко увійшла до п’ятірки фіналістів Книги року ВВС в 2012 році з романом «Бора», а в 2013 – в дитячу категорію з книгою «Ліга непарних шкарпеток». Цього року автор пропонує читачеві історію про те, як жити в одній квартирі зі зграєю бродячих котів, які те й роблять, що базікають.

ввс

Дзвінка Матіяш «Марта з вулиці Святого Миколая»
Дзвінка Матіяш увійшла до п’ятірки кращих дорослих книг ВВС в 2012 році з романом «Історії про троянди, дощ і сіль», а в 2014 році – у дитячому списку з книгою «День Сніговика». Нова книга призначена для підлітків і розповідає про дівчинку, яка мріє стати художницею.

Тарас та Мар’яна Прохасько «Як зрозуміти козу»
Це довгоочікувана третя книга про кротів, з якими юні читачі познайомилися вперше в «Хто зробив сніг?» (Переможець Дитячої Книги року ВВС в 2013 році) і продовжили з ними дружити в «Куди поділося море?». Нова книга про те, як зрозуміти те, з чим раніше ніколи не стикався.

Книги на участь у здобутті премії заявляють видавці. Із заявлених книг журі премії складе «короткий список» (фіналістів) з п’яти або менше виданих книжок. Торік переможцями премії стали Софія Андрухович за роман «Фелікс Австрія» і Катя Штанко за дитячу книгу «Дракони, вперед!». Сергій Жадан був відзначений в категорії «Краща книга десятиліття» за роман «Ворошиловград»

3 thoughts on “20 претендентів на літературну премію Книга року ВВС-2015”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.