5 гарячих новинок для «осіннього» читання

Осіння пора – своєрідний перепочинок після літньої спеки, подорожей і пригод, коли можна, нарешті, перепочити з улюбленою книжкою.

Серед нових видань – чимало таких, що претендують на статус не лише улюблених, але й знакових і навіть модних. Детектив і антиутопія, трилер та історичний роман – ось те, на що варто звернути увагу, і насолоду від тексту гарантовано.

 

Джейн Гарпер. Посуха. – К.: Нора-друк, 2018

В австралійському містечку, про який мова в цьому детективі лише на перший погляд все тихо і спокійно. Утім, тут кожен приховує свою таємницю, а ще хтось хтось дуже не хоче, щоб федеральний агент, який прибув розслідувати самогубство свого друга дитинства, дізнався правду. Наприклад, про те, що це ніяке не самогубство. «Фок почав пригадувати звіт патологоанатома, який оглядав Люкове тіло. Люк був кремезний. Цілком здоровий, якщо не враховувати дірки від кулі. На руках – жодних слідів опору. Нема і слідів зв’язування. Фок уявив, як Люкове тіло лежить горілиць у кузові пікапа. Навколо розтеклася калюжа крові, а на внутрішній поверхні металевого борту видніються чотири незрозумілі риски». Крім усього іншого, екзотики тут небагато, і ситуація у глибокій провінції доволі характерна для будь-якого глушини. Але те, як автор психологічно підігріває сюжет, дозволяє не звертати на такі дрібниці увагу. Не до кенгуру, як то кажуть, якщо у тебе загинув друг, а навколо одні недомовки, косі погляди і плітки. Незважаючи на те що детектив починається надзвичайно драматично, з опису місця вбивства цілої родини, імовірно батьком сімейства, вся подальша історія. досить типова для маленького містечка, як би цинічно це не звучало. Тож головний герой повертається в рідне місто, але там йому не раді,бо тінь минулого слідує за ним постійно. Йому належить розслідувати цей дивний злочин, хоч це й не його робота, а проблема місцевого детектива. Тож маємо нетипову ситуація зі стандартним набором проблем, і через зовнішні причини, в даному випадку у зв’язку із посухою всі вони загострюються.

 

Елизавета Мельниченко. Инопланетная Рашка. – К.: Саммит-Книга, 2018

Цей незвичний роман – чудова сатира і пародія на сьогоднішні політичні стосунки, стратегії і бажання наших сусідів нажахати весь світ. Насправді, це книга про войовничу Рашку, країну неземного походження, та її миролюбну Україну, яка потерпає набігів Рашки на українські території. За сюжетом, все як в реальності – у далекій кровожерній державі править хитрий і підступний Путкін, який кпить зі своїх партнерів, які пробачають йому і «арабську весну» в Сирії, і війни по всьому світу. Причому відвідують його тіні з минулого так само з різними завданнями і покликанням. Так, наприклад, дантовими колами пекла його проводить батько нової української літератури Іван Котляревський, а контролюють загарбницькі апетити і зажерливість хазяїна Рашки, відповідно, Ленін і Сталін. Утім, все марно. «Пришла весна, – дізнаємося ми з розділу «Большая и маленькая політика». – Повелитель сидел в своем рабочем кабинете в превосходном настроении. Перед ним лежал лист ватмана. В верхней части листа крупными цветными буквами было написано: «РАЗВАЛ ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА». Вооружившись циркулем, Вован Вованович обводил в кружочек пункт номер один — как свершившийся»

 

Макс Кідрук. Де немає Бога. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018

Цього разу автор роману, відомий за своїми книжками дорожніх пригод та численними трилерами, взявся за більш важливу, гостросоціальну та психологічну тему. Адже люди не можуть існувати без співпраці, порозуміння та дотримання хоч якихось моральних норм. Але історії, коли всі правила забуваються і людина, опинившись на межі життя і смерті, стає твариною, хижаком чи жертвою, добре відомі історії літератури. Ось і новий роман Макса Кідрука – саме про життя на межі, де опинилися люди різних національностей, професій, а також доль. Об’єднав їх фатальний рейс, на якому опинилася і жінка з Рівного, яка летить з купою грошей до Дубаю, і баварський політик, і американський футболіст, і навіть кардинал. Рокові події в житті кожного з них, завдяки яким вони опинилися в одному літаку – чи то смерть дружини в російського пілота, замість якого мав летіти його колега, а чи спізнення при пересадці на літак українки – призвели до того, що виживати тепер доведеться разом. З урахуванням «національних особливостей» характеру кожного, в умовах, де, здавалося, «немає Бога». «Кардинал не наважився взятися за понівечені холодом руки Парамонова й торкнувся долонями передпліччя. – Я говоритиму англійською, а ви тією мовою, якою вас навча¬ли молитися в дитинстві. Ну? – Нижня Єгорова губа затрусилася. Його не вчили молитися. – На хріна? – Я просто хочу, щоб ми помолилися. Разом. Це допоможе, от побачите».

 

Анастасія Нікуліна. Зграя. – Х.: Віват, 2018

Роман про шістьох підлітків, які займаються чи то екстремальним спортом, чи кидають виклик перешкодам, міським висоткам і самим собі, насправді побудований на реальному досвіді авторки. Адже вона, як виявилося, так само була колись трейсеркою, займаючись паркуром , тобто постійно долаючи карколомні перешкоди. Тож написаному, як-то кажуть, можна вірити, крім того психологізм оповіді не дасть перепочити ані на хвилину. І не дивно, що спочатку героїв було п’ятеро, але з’явилася загадкова Таша, яка, спостерігаючи за тренуванням героїв, схотіла стати частиною команди, і пригоди розпочалися. Бо хто як не дівчина може зіграти на контрасті усім ризикованим «чоловічим» трюкам. А може, вона ще одне випробування для хлопців? «Паркур — далеко не дівчачий спорт, – кажуть їй. – Для чого тобі це? Дівчина замислилася. Сказати як є? Сміятимуться. Треба щось вигадати. Думай, думай! У голові промайнула стара смішинка. — Кажуть: народжений повзати — не зможе літати. Хочу перевірити себе, чи зможу літати. — Виклик собі — це добре, — Дейв схвально кивнув. — Але чи зможеш ти себе перебороти — от у чому фішка». І таких «фішок», слід зауважити, у подальших екстремальних пригодах у романі не бракуватиме, тож варто пригодуватися до справжнього драйву.

 

Валентин Терлецький. Книга сили. Воля. – Л.: Кальварія, 2018

Інтрига у цьому романі затівається вже від самого початку, і читача одразу попереджають про містичні події, які відбувалися з автором під час збирання матеріалу для Книги та спілкування з нащадками тих, хто зберігає таємницю Сили, Тож читання, як застерігає автор, може супроводжуватись несподіваними ефектами. Насправді ж «Книга Сили» — це серія романів про джерела Сили. Художнє дослідження легенд і феномену українського козацтва від його зародження до теперішнього часу, яке ґрунтується виключно на реальних подіях, маловідомих фактах та численних загадках. Серед героїв першого роману серії «Книга Сили. Воля» не лише такі знакові імена, як Дмитро Байда-Вишневецький, Іван Підкова, Семерій Наливайко, Самійло Кішка та інші, але й багато майже невідомих широкому загалу козаків та козацьких старшин. «Що ж до самої загадкової Книги, про яку йдеться в романі, то авто не дає однозначної відповіді, бачив він її, чи ні. «Ми всі тоді щось бачили, щось чули, щось думали, – зауважує він. – Книга, безперечно, існує, але в руки стороннім її не дають. Я знаю, де вона перебувала на момент початку роботи над цим твором. Але говорити про це мені поки що не дозволено».

Ігор Бондар-Терещенко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.