Букер-2016: оголошено короткий список претендентів

Журі міжнародної Букерівської премії (Man Booker International Prize) опублікувало список претендентів на перемогу в одному з найпрестижніших літературних конкурсів.

Список оприлюднений на офіційному сайті.

Цього року в шорт-лист першого “Міжнародного Букера” після запровадження нових правил потрапили відомий турецький письменник Орхан Памук (роман “Мої дивні думки”), італійка Єлена Ферранте (“Історія втраченої дитини”), китаєць Ян Ляньке (“Чотири книги”), анголець Жозе Едуарду Агуалуза (“Загальна теорія забуття”), південнокорейська письменниця Хан Кан (“Вегетаріанець”) і австрійський автор Роберт Сіталер (“Все життя”).

Найвідоміший здобувач Міжнародного Букера цього року – турецький лауреат Нобелівської премії з літератури 2006 року Орхан Памук. У список номінантів його внесли за книгу “Мої дивні думки”, в якій Памук спробував пояснити політичну ситуацію в країні, описуючи становище в Стамбулі через історію двох сімей, які переїхали в місто з анатолійської глибинки.

Письменник зачіпає в книзі курдську проблему, соціальну нерівність, корумпованість у партії президента Ердогана та ситуацію зі свободою слова в країні. Памук зізнавався, що “витратив масу часу на те, щоб (головний герой твору) Мавлюд був веселим, був жартівником, був оптимістом”.

Найзагадковіший учасник шорт-листа – італійська письменниця Єлена Ферранте.

Точно відомо, що це не справжнє ім’я, а псевдонім, але хто за ним ховається – невідомо. Ферранте жодного разу не бачили на заходах, а з перекладачем своїх творів на англійську вона спілкується тільки по електронній пошті і через італійського видавця. За одним з припущень, за псевдонімом ховається професор з Неаполя (де розвивається дія номінованим книги) Марселла Мармо, але ця здогадка поки підтвердження не отримала.

Ангольський журналіст і письменник Жозе Едуарду Агуалуза  відомий і є лауреатом кількох престижних нагород; в їх числі британська Independent Foreign Fiction Prize, яка з цього року була поглинена “Міжнародним Букером”. У книзі “Загальна теорія забуття” Агуалуза розповідає історію Анголи з точки зору жінки, яка тридцять років – з оголошення незалежності – не виходила зі свого будинку.

Китайський письменник і публіцист Янь Ляньке номінований за “Чотири книги”, в якій викладено історію кінця 50-х років і людей, що потрапили в трудові табори.

Для Хан Кан з Південної Кореї “Вегетаріанець” – перший її роман, перекладений на англійську.

А книга австрійця Роберта Сіталера “Все життя” присвячена уродженцю невеликої долини в Австрійських Альпах, який покинув її для служби в армії під час Другої світової війни і, повернувшись, виявив, що зовнішній світ вже змінив його будинок.

“Наш вибір показав, що кращі книги в перекладі розширюють межі не тільки нашого світу, а й жанру роману”, – сказав голова журі премії, письменник і критик Бойд Тонкін.

Букер-2016

Книги претендентів на премію “Міжнародний Букер”

Премія 2016 року присуджується за кращий прозовий твір англійською мовою, який був опублікований у Великій Британії. Переможця буде оголошено у травні.

Букерівська премія – найпрестижніша літературна нагорода, заснована в 1968 році, вручається щорічно з 1969 року в Великобританії. За 40 років вона стала провідною в галузі літератури. Спочатку премія присуджувалася авторам, які проживають в одній з країн британської Співдружності, Ірландії чи Зімбабве. У 2015 році організатори заснували Man Booker International Prize, яка присуджується авторам незалежно від громадянства. Премія задумувалася як статусна, де головною нагородою стає не грошовий приз, а сама постанова в один ряд з переможцями минулих років. Пізніше переможцям стали вручатися грошові чеки і контракт на дизайнерське оформлення книги.

Фіналісти отримають по одній тисячі фунтів стерлінгів, при цьому перекладачі цих творів отримають таку саму суму. Головний грошовий приз переможця становитиме 50 тисяч фунтів, який розділять між собою автор і перекладач книги.

Нагадаємо, недавно вручили премію пам’яті Астрід Ліндгрен за вклад в дитячу літературу.

Джерело: ukrinform

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.