Письменниця Марко Вовчок: таємниці життя “фатальної жінки”

22 грудня виповнилося 183 років з дня народження визначної української письменниці Марко Вовчок, яка дала новий подих українській літературі кінця 50-х – початку 60-х.

1. ТЯЖКЕ ДИТИНСТВО

Вітчим Марії був картярем і п’яницею, часто ганявся за дитиною з сокирою та погрожував зарубати, тому її відправили до приватного харківського пансіону. Згодом матері довелося піти від нього, а своїх двох дітей вона віддала на виховання родичам. Марія, разом зі своїм братом, жила у приймах своєї тітки. У кутку будинку Марії поставили ліжко та перегородку.

2. ЄДИНА В УКРАЇНІ ЖІНКА-ПИСЬМЕННИЦЯ

Наприкінці 50-х років ХІХ століття Марія Вілінська була єдиною в українській літературі жінкою-письменницею.

3. ВРАЖАЛА ВСІХ СВОЄЮ КРАСОЮ 

Вілінська була надзвичайно вродливою жінкою. Чоловіки захоплювалися, боготворили, кохали й проклинали Марію. Український письменник Тарас Григорович Шевченко теж піддався чарам та красі тендітної Марії. “Яке піднесено-прекрасне створіння ця жінка!” – говорив про неї Шевченко. Крім того, він неодноразово присвячував їй свої вірші.

Вірш Тараса Шевченка, який має назву “Марку Вовчку”:

4. ПИСЬМЕННИЦЯ ВОЛОДІЛА БЛИЗЬКО ДЕСЯТЬМА МОВАМИ

Марія знала близько 10 іноземних мов, серед яких французька, англійська, польська, чеська, німецька, українська (рідною для неї була російська) та інші. У родині письменниці повсякденною мовою була французька.

5. ТАЄМНИЦЯ ПСЕВДОНІМУ “МАРКО ВОВЧОК”

Версія виникнення псевдоніму М.Вілінської – прізвище її першого чоловіка Марковича. Згодом письменниця познайомилася з Пантелеймоном Кулішем, який вигадав “Марко Вовчок”, поєднавши прізвище чоловіка Марії з її “вовкуватістю” у спілкуванні. Попри славетний псевдонім, який наразі знає майже кожен українець, сама письменниця люто ненавиділа це “прізвисько”.

6. НАЙБІЛЬШУ СЛАВУ ПИСЬМЕННИЦІ ПРИНЕСЛА ПОВІСТЬ “МАРУСЯ”

Найбільшу славу принесла їй повість “Маруся” – історія дівчинки, що гине, допомагаючи запорожцям. Повість була написана у 1860-х роках. Згодом отримала нагороду Французької Академії та була перекладена багатьма мовами.

7. РЕПУТАЦІЯ “ФАТАЛЬНОЇ ЖІНКИ”

У Марії Маркович була репутація “фатальної жінки”, через те, що два її коханих чоловіки померли просто в неї на руках, а третій закоханий вчинив самогубство.

8. ПИСЬМЕННИЦЯ ВИПУСКАЛА ВЛАСНИЙ ЖУРНАЛ

Марко Вовчок випускала журнал, який мав допомагати інтелігентним жінкам, у якому піднімалося питання емансипації. У 1871 році вийшло 12 чисел видання, а в 1872 – 5. “Мене дуже тепер хвилює думка, скільки б могли зробити жінки, священицькі доньки й дружини, і що вони нічого не роблять”, – писала Марія Вілінська.

9. МАРІЯ ВСИНОВИЛА СВОГО ОНУКА

Письменниця усиновила першого онука, щоб врятувати честь майбутньої невістки через те, що хлопчик народився до шлюбу.

10. ТЯЖКА ХВОРОБА ЗАБРАЛА З ЖИТТЯ ВІЧНО МОЛОДУ ПИСЬМЕННИЦЮ

Коли лікарі виявили у письменниці пухлину мозку, у її русій косі не було ані сліду сивини. Свої роки Марія доживала на Кавказі, де служив її чоловік. 10 серпня 1907 року пішла з життя, сидячи в саду під улюбленою грушею, де і була похована.

Джерело:  5 канал

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *