Василь Шкляр: На Сході України читають українську літературу

Василь Шкляр розповів, що читацькі смаки мало чим відрізняються в різних куточках України.

Василь Шкляр – один з найвідоміших сучасних українських письменників. Кілька років тому його роман “Чорний Ворон”, присвячений боротьбі холодноярських повстанців у 20-ті роки минулого століття, спричинив вибух на вітчизняному книжковому ринку. У 2011 році письменник став лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка, проте відмовився прийняти її на знак протесту проти політики тодішнього міністра освіти і науки Дмитра Табачника. Минулої осені у світ вийшов історичний роман Шкляра “Маруся”, який теж став лідером продажів. А сьогодні письменник об’їхав майже всю Україну вже з новою книгою “Чорне Сонце”.

Шкляр

Відомий український письменник Василь Шкляр в інтерв’ю “Главкому” розповів, що читацькі смаки мало чим відрізняються в різних куточках України.

Там, де нація не має власного культурного та інформаційного простору, утворюється сприятливе поле для загарбника. Але головний тут фактор – це, звичайно, мова, український дух. У нас цей чинник якось замовчується через пропаганду “російськомовного патріотизму”, і ніхто не наголошує на тому, що окупант не пішов на північну Луганщину. А не пішов він туди тому, що там україномовні села. І звідси висновок: наймогутніша зброя українців – це їхня мова. Мова – це щит, це той найвищий кордонний мур, якого в сучасному світі не зможе здолати жоден агресор.

“Але правда в тому, що, наприклад, галичани набагато більше читають, ніж кримчани або донбасівці. Колись брати Капранови зробили, можна сказати, наукове відкриття. Вони виявили, що під час президентських виборів за Януковича голосували за все в тих краях, де було менше бібліотек. Чим менше бібліотек – то прямо пропорційно більше голосів за регіонала. А якось я запитав у одного юного російськомовного жителя Донецька: “Як ти таким виріс в тому русифікованому місті?” На що він відповів: “Коли інші батьки приносили додому горілку, мій тато приносив мені книги” – розповів Шкляр.

Оксана Забужко в інтерв’ю “Главкому” зазначала, що українці тільки в розпал війни на Донбасі раптом “відкрили” для себе, що Донбас, виявляється, має багато поетів. Чи погоджуєтеся з думкою, що присутність луганських чи донецьких митців у всеукраїнському культурному процесі могла б “демонтувати” кордон між двома Українами?

Ні, у всеукраїнському літературному процесі були присутні письменники Донбасу. Василь Голобородько з Луганщини взагалі є поетом світового рівня. А Іван Світличний! Крім того, Донбас дав нам багато знакових націоналістів-мислителів. Це – письменник, засновник Української Гельсінкської спілки Микола Руденко, це Олекса Тихий, Іван Дзюба, Анатолій Лупиніс… Але на Донбасі ми не гострили свою бритву на цих іменах, не переконували співвітчизників, що патріотичні ідеї походять від них. Тими людьми зайнялися наші вороги. І поки що домоглися свого.

За його словами, літератори в сьогоднішній ситуації в країні повинні робити те, що й роблять.

“Багато хто їде на схід – хтось у військові частини, хтось на зустрічі з читачами. Серед наших воїнів багато інтелектуалів, шанувальників літератури, і для них такі зустрічі завжди бажані. Письменник Борис Гуменюк пішов добровольцем в батальйон ОУН і написав блискучу збірку віршів “Вірші з війни”. Власне це і є головна роль письменника усіх часів – добре писати”, – зазначив Шкляр.

Відомий український письменник не захотів коментувати, хто в літературі номер один сьогодні в Україні.

Коли Павло Тичина писав: “Суспільство, яке мені діло, чи я перший поет, чи останній?» Література не спорт, тут змагальність зайва. Кожен письменник має свій власний простір, не перетинається з жодним іншим. Намагаюся стежити за всіма – від Тараса Прохаська з Івано-Франківська до Дмитра Білого з Донецька – і радію кожному успіху. Чим більше у нас цікавих авторів, тим сильніше відчуваю і я. Адже письменника багато в чому формує середовище”, – зазначив письменник.

Шкляр розповів, над який наступною книгою працює зараз.

“Війна буде. З тим же ворогом, але трохи древнє. Це буде роман про Українську повстанську армію”, – підкреслив письменник.

Нагадаємо, книга Шкляра “Чорне сонце” потрапила в топ-10 україномовних новинок 2015 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.