Яким був міжнародний книжковий ярмарок у Франкфурті в 2017

Директор депараменту дитячої літератури видавництва “Ранок” Наталія Коваль відвідала міжнародний книжковий ярмарок у Франкфурті і хоче поділитися надбаннями та емоціями після виставки

Подорож у великий світ книги

Будь-яка подорож завжди емоційно багата, тим паче книжкова. На виставках усе на це налаштовано: зустрічі, перемовини, експозиції, різноманітні заходи, відвідувачі. І на запитання «Чи було воно вам корисно?» я відповідаю: «Звісно! Обов’язково! Завжди!». Щоразу готуючись до виставкової подорожі вгадую, чим подивуюся або що цікавенького помічу. І кожного разу отримую додаткові очікування. Тож спробуємо зануритися у цей книжково-таємничий світ Франкфуртської виставки 2017.
Цього року не помітилось якихось загальносвітових трендів, зате яскраво простежилися локальні.
Хол із видавництвами та видавничими філіалами в Німеччині активно продемонстрував розвиток аудіо формату у всіх вікових групах та жанрах. І це не додаток до книги, а самостійний продукт на дисковому носії. Робимо висновок, цифровий ринок книги розвивається, шукаючи для себе формати вираження, і як бачимо, знаходить.

23114800_452519691809454_1844019819_n
Очікувалося побачити більше проникнення нових цифрових технологій, таких як додана реальність, інтерактивні додатки. Проте поки масовим це явище серед саме видавців (не IT компаній) не стало. Хоча деякі зразки такого інтеграційного продукту у видавництві ми відшукали. Думаю, у 2018-му покажемо нашому читачеві на спробу схожий проект.

23114984_452519688476121_1392197970_n
Література категорії Teen та Young adult розвивається новими темами. Переплетенню віртуальної та реальної дійсності багато приділяється уваги в різних жанрах. Зокрема, тема штучного інтелекту та його впливу на особисте життя людини. Багато говорять європейці про унікальність людини, про вміння бути і залишатися собою. Чимало про це розказують і пояснюють дітям через книжки-картинки, дорослішим – через художню повість чи комікси.

 

У Європі комікси завжди були популярними, особливо у Франції. Але зараз видно, що жанр розвивається, з’являються нові стилі. Тепер це не просто розвага, а спосіб розказати історію. Дається взнаки візуальний спосіб сприйняття.
Взагалі, книга перестає бути суто текстовою. Способи читання змінюються, більше адаптуються до читача. Якщо читачеві зручно слухати читання – аудіо книга. Якщо краще сприймається інформація через малюнок й емоцію – комікси, графічні романи, книжки-картинки. Якщо звичніше схема, конструкція і читання блокове – інфографіка, розбита, блочна верстка на кшталт журнальної. Отже, тепер ми вибираємо не тільки із тем, а й зі способів читання.

23146221_452519681809455_1703850171_n

Чим і як розважають-навчають діток? Не одними віммельбухами, їх вже менше. На зміну приходять для молодших – книги з віконцями, флепами, при чому перевага не картону, а цупкому паперу. Дуже яскраві, практично без тексту, але з продуманими ілюстраціями. У старшому віці додаються ще книги-подорожі про міста і країни, книги про національну історію від минувшини до сучасності, книги про світ, який створила людина, «згори», бо так краще видно його різноманіття. Книги-музеї, книги-наукові лабораторії, книги-відкриття.

23146403_452519685142788_1280424399_n

На перший план цього року вийшла жінка і її здобуток в історії, науці, спорті, мистецтві. Склалося навіть враження, що видавці між собою домовилися розкрити одну й ту ж тему, але зовсім в різних варіаціях. Знову ж таки, щоб у читача був вибір. І як їм це вдається :), думаю кожного разу.

Європейці дуже поважають сімейні традиції й досвід літніх людей. Тому дідусі та бабусі шановані герої багатьох книжок-картинок. У них вони справжні чародії. І цю магію любові вони передають дітям.
І говорячи про дитячу книгу, як не згадати про художників. Чим північніша країна, дійшли ми спостережливого висновку, то незвичніша техніка ілюстрування. І тепер це не тільки фарби, олівці, або комп’ютерне малювання. Склалося враження, що створюють ілюстрації усім, що знайшлося: і клаптиками тканини, і ниточками, і глиною, і природнім матеріалом (листочки, камінці тощо). А які образи від цього створюються! За таких умов неможливо не розвинутися уяві та фантазії.
Так само сміливі видавці і в пізнавальній книзі. Навіщо в енциклопедії про людину статичні малюнки та схеми, що від чого утворилося і як куди переходить? Давайте просто створимо людину. От так була подана розповідь: дівчинка і її незвичайний друг за книгою створювали «старшого брата». Спочатку склали скелет (із дощечок), потім наростили м’язами (шматочки тканини), вкрили захисним шаром шкіри (звичайний папір). Дослідили, як працює серце, органи дихання, травного тракту тощо. Адже людина має бути повноцінною. І врешті-решт, наприкінці книги, цей персонаж оживає.
Креативний підхід і вільний погляд, от те чого не вистачає у нашій книзі як для дітей, так і для підлітків та молоді. Теоретичні знання через практичне застосування. Колір, фактурність, рух у зображенні, виражена емоційність. Нагальні теми і проблеми, які вартують обговорення чи озвучення. Хоча і класичні традиційні – також, але у новітньому погляді. Гнучка мова і гнучкий спосіб сказати.

З надією дивлюся на сучасне підростаюче професійне покоління. Упевнена, у них вийде!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.