22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення незалежності України, який українці схвалили на референдумі 1 грудня. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної Української державності.

Утім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення державної незалежності України.

Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу.

Важливо говорити не тільки про 24 серпня 1991 року – акт, який став логічним завершенням боротьби українців за незалежність, а й про цілу низку визначальних для державотворення історичних подій ХХ століття:

 1. 22 січня 1918 року – проголошення незалежності Української Народної Республіки;

 2. 22 січня 1919 року – проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки;

 3. 15 березня 1939 року – проголошення незалежності Карпатської України;

 4. 30 червня 1941 року – проголошення Акта відновлення української державності;

 5. 16 липня 1990 року – ухвалення Декларації про державний суверенітет України;

 6. 1 листопада 1918 року – день “Листопадового чину”, українського повстання у Львові, за результатами якого постала Західно-Українська Народна Республіка;

 7. 1 грудня 1991 року – Всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.

 8. Однією з найважливіших історичних дат є саме 22 січня (проголошення Першої Незалежності у 1918 році та проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР) — День Соборності.
 9. Тому 22 січня важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності.Святкування цього дня саме в такому форматі підкреслює тяглість української державної традиції у ХХ ст.

  Історична довідка

  Текст IV Універсалу датований 22 (9) січня 1918 року. Ухвалили його вночі 24 (11) січня 1918 року на засіданні Малої Ради Української Центральної Ради. Документ містив чотири головні напрями: проголошення самостійності Української Народної Республіки; доручення Раді Народних Міністрів укласти мир з Центральними державами; оповіщення оборонної війни з більшовицькою Росією; декларування основ внутрішнього соціально-економічного будівництва й окреслення заходів для припинення війни з Центральними державами.

  22 січня

  Перед проголошенням IV Універсалу виступив голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський. Голосували за документ поіменно: “за” було 39, “проти”  – 4, “утрималось” – 6 осіб.

   Уперше в XX столітті Україна проголошувалася незалежною суверенною державою.

  Революційні події на Наддніпрянській Україні, проголошення української державності сприяли піднесенню національного руху в підавстрійській Галичині. 1 листопада 1918 року постала Західно-Українська Народна Республіка. Її лідери ініціювали переговори про об’єднання Наддніпрянської України з Наддністрянською. Їх наслідком стало підписання 1 грудня 1918 року у Фастові “передвступного” договору  між УНР і ЗУНР про злуку обох республік в одну велику державу. 3 січня 1919 року Українська Національна Рада ЗУНР у Станіславові (нині – Івано-Франківськ) ратифікувала цей договір і прийняла ухвалу про наступне об’єднання двох частин України в одну державу.

   22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах “Універсалі соборності”, зокрема, відзначалося: “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”. Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

   cc19e79-img410

  В роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці “контрреволюційні свята” стерли із суспільної свідомості. Однак, пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Європи й Америки.

  Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.

   У 71-у річницю Акта злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – “живий ланцюг” як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії

До дня соборності українці всього світу провели флешмоб.

Джерело: memory.gov.ua

2 thoughts on “22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ”

 1. nikolka сказав:

  Помаранчева ера. Златоверхий в помаранчах Київ-град, І ні кроку не відступимо назад! Ми за руки Волю-воленьку взяли, В Україну нашу рідну привели, Возвеличуєм ми душі без кінця, Хай любов’ю наповняються серця. Помаранчеве хай сонечко встає, Україна вічно буде, бо Ми Є! Будуть жити вільні люди на землі, Будем жити в світлі, радості в добрі. Помаранчеві банти на прапорах, Україна буде жити у віках. Бо слово ЧЕСТЬ пустим для нас не стало, Відколи сонце помаранчеве палало. І щиросердно дякуєм Творцю, За мить єднання, за щасливу мить оцю. Вогнем душі,зметем, очистим край.Народе вільний – волю обирай! Трудися вільно в рідному краю, І будеш жити в Україні мов в Раю. Здається різні ми, та нас не розлучить. Не розлучить ні на єдину мить! Я-українець, ти – татарин, він грузин, Та УКРАЇНЦІ ми бо край у нас ОДИН! Один Дніпро – оглянься навкруги, Святий Дніпро єднає береги! Хай нам любов що льється без кінця, Єднає ДУМИ, ДУШІ, І СЕРЦЯ!

 2. Орися сказав:

  Добре, що Ви згадали про 1918 р. Коли ми виростали (покоління повоєнне) 22-го січня 1918 булo дуже важливою датою (також 1919-го р., але 1918 було важливіше) . Чомусь в Україні забули про 4-ий універсал і тільки згадують про Соборність 1919 р. Навіть далі пам’ятаю слова Універсалу – вчилися напам’ять.
  http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/n0001300-18

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.