7 серйозних екологічних проблем, з якими зіткнуться наші діти

Людина з давніх часів підкорює природу і використовує її в своїх цілях. В останні два століття спостерігалося бурхливе зростання промисловості і населення. Збільшення антропогенного впливу на навколишнє середовище породило екологічні проблеми, які стали серйозною загрозою не тільки для майбутнього всього людства, а й для нашої планети в цілому.

У наш час ми все частіше замислюємося: а що кожен з нас може зробити для призупинення процесу забруднення і стрімкої зміни навколишнього середовища?

1. Проблема забрудненого повітря

У повітрі міститься велика кількість забруднюючих речовин, в тому числі тверді компоненти: діоксид сірки, азоту, оксиди азоту та вуглецю. Основними джерелами забруднення атмосфери є промислові підприємства та автотранспорт. Їх вплив на стан повітря особливо помітно в містах.

2. Дефіцит водних ресурсів

Вода є життєво необхідним ресурсом для всього живого на Землі. Зростання населення збільшує потребу в її споживанні.

Також спостерігається забрудненість прісних вод: вони містять велику кількість органічних речовин і мінералів: мідь, залізо, сульфати і фенол. Ці речовини надходять разом з промисловими відходами, які не очищують зовсім або очищають, але недостатньо добре. Частково проблема брудних вод пов’язана з урбанізацією населення: через біологічні очисні споруди теж стікаються відходи. Система очищення води на станціях аерації нарікань не викликає, але велика кількість труб, по яких вода надходить безпосередньо в будинки і квартири, вже давно вичерпали свій ресурс. Відповідно, ці заіржавілі труби забруднюють воду залізом і іншими речовинами.

Важливо відзначити, що забруднення річок – одна з причин скорочення водних ресурсів. Разом з неконтрольованим виловом і браконьєрством незабаром це може привести до серйозного зубожіння фауни наших річок і озер.

 

3. Проблема виснаження біологічних ресурсів

Проблема охоплює деградацію рослинності і лісів, скорочення різноманітності видів живих істот, дигресія пасовищ і інші негативні тенденції. Основна причина виникнення проблеми – антропогенна діяльність людини. Забруднення навколишнього середовища, браконьєрство і несанкціонована вирубка лісів призводять до знищення чи зміни звичних ареалів існування живих видів. У наш час ми спостерігаємо, як деякі види тварин, рослин, комах і риб виявилися на грані вимирання.

Одночасно з цим нашій країні характерно нераціональне використання лісових ресурсів: споживання перевищує відновлення.

 

4. Виснаження земельних ресурсів

Наші діти зіткнуться з різкою нестачею різних корисних копалин. Але ж для того, щоб скоротити їх споживання, потрібно всього лише вчитися переробляти відходи і розвивати їх повторне використання. Такий розумний підхід скоротить розміри звалищ, що забруднюють грунт.

І тут ми стикаємося з ще однією проблемою: щодня міська людина «виробляє» близько 1 кілограма побутових відходів. Більшу частину сміття становить пластик, який не розкладається. За рік люди складують більше 85 мільярдів тонн відходів. Це не тільки скорочує якісні земельні угіддя, а й забруднює планету отрутохімікатами, побутовим і промисловим сміттям, твердими і рідкими відходами. Просте сортування сміття та його повторне використання дозволяють економити на видобутку нових корисних копалин і не допускати засмічення грунту. Для підприємств використання вторсировини – це можливість знижувати витрати на розробку кар’єрів. Виробництво товарів з вторсировини дозволяє скоротити витрати для підприємства до 80%. Суцільні плюси!

 

5. Грунтово-геоморфологічні проблеми

Використання лісових ресурсів і активне ведення сільського господарства призводить до того, що грунт засмічується і в ньому з’являються ерозії. Але і тут можна врятувати ситуацію, якщо ерозії утворюються через землекористування: потрібно створювати лісосмуги, які захистять від вітру і від зміни типу і густоти рослинності, вводити певні технології посадок.

Друга сторона проблеми криється в агресивному використанні грунту під сільськогосподарські угіддя. Для заповнення ресурсів грунту необхідно внесення туди органічних добрив. Якщо цього не робити, то незабаром ми ризикуємо зіткнутися зі зниженням родючості земель і, як наслідок, з браком їжі.

 

6. Зміна озонового шару і глобальне потепління

Озоновий шар – це наш захист від ультрафіолетового випромінювання. Його руйнування призводить до того, що підвищується ступінь ризику розвитку різних захворювань, в тому числі раку шкіри. Разом з цим поступово збільшується температура поверхневого атмосферного шару. За останнє століття вона зросла на 0,3-0,8 градуса. Потепління призводить до скорочення снігового покриву на півночі і, як наслідок, до підйому рівня вод світового океану. З глобальним потеплінням все неоднозначно. Той час, протягом якого існує людство, є мізерно малим для планети. За всю історію її існування вже були і льодовикові періоди, і потепління. Можливо, просто настає один з них.

Разом з тим кожен з нас може уповільнити руйнування озонового шару. Для цього потрібно скоротити споживання балончиків з дезодорантами, освіжувачі, частіше ходити пішки, пересуватися на велосипеді, користуватися громадським транспортом.

 

7. Хвороби як наслідок забруднення навколишнього середовища

Разом зі зростанням технологічного процесу зростає швидкість забруднення атмосфери. Справа в тому, що кожен день люди вдихають більше 19 тисяч літрів повітря, в якому, крім кисню, знаходяться різні гази і частинки. Це чадний газ, окиси азоту, сажа, цинк.

Випадають кислотні дощі, які забруднюють грунт та водойми сірчаної та азотної кислотами. У них містяться у великій кількості алюміній і кобальт, які гублять лісову рослинність і знижують врожайність. Токсичні сполуки потрапляють у воду, яку ми п’ємо, і згубно впливають на здоров’я.

Як поліпшити екологічну ситуацію?

Всі перераховані вище проблеми вже відчутні для нашого покоління. Через 20-30 років вони стануть тільки гострішими і більш актуальними, тому важливо розуміти, як з ними боротися, щоб захистити від них своїх дітей. У багатьох країнах вже використовують альтернативні види палива та транспортні засоби, щоб знизити викид шкідливих речовин. У Європі цілком звично бачити людей, що пересуваються на електрокарах і велосипедах. Ще один шлях вирішення проблем – розділяти сміття на те, яке піддається переробці, і те, що не підходить в якості вторинної сировини.

Потрібно просто пам’ятати, що вирішення екологічних проблем залежить від кожної людини окремо. Важливо не просто знати, що негативні наслідки існують, а й боротися з ними: брати участь в екологічних акціях, виховувати в дітях уже з ранніх років любов до живого, привчати до грамотній поведінці під час прогулянок на природі і в межах міста.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.