Об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні

З списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні знаходяться 7 об’єктів, один з яких визнано шедевром людського генія.

Перші об’єкти, що знаходяться на території України, були занесені в список в 1990 році на 14-й сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. З них шість включені в список за культурними критеріями і один об’єкт – за природними.

1. Київський Софійський собор і Києво-Печерська лавра (1990)

Софійський Собор – християнський собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури і монументального живопису XI-XVIII століть, одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Покликаний стати суперником храму Айя-Софія в Константинополі, Софійський собор символізував становлення Києва – столиці християнського князівства, як «Нового Константинополя». Собор був зведений в XI столітті, невдовзі після хрещення Русі (988 р) за князя Володимира.

Успенська Києво-Печерська лавра – одна з найбільших православних святинь України, визначна пам’ятка історії та архітектури, а також діючий монастир Української православної церкви Московського патріархату зі статусом лаври. З часу свого заснування як печерного монастиря у 1051 році Києво-Печерська лавра була постійним центром православ’я на Русі. На території Верхньої Лаври діє «Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник», якому в 1996 році було присвоєно статус національного. Монастирське життя зосереджене на території Нижньої лаври. Обидві частини комплексу відкриті для відвідувачів. З 2007 року Києво-Печерська лавра також входить в список Семи чудес України. Саме цього об’єкту привласнений критерій «шедевр людського генія».

shutterstock_373280629-614x395

2. Ансамбль історичного центру Львова (1998)

Історичний центр Львова – перший район Львова, де було засновано місто. Це політичний, економічний і культурний центр міста. Територія ансамблю історичного центру складається з 120 га давньоруської та середньовічної частини міста, буферна зона визначена межами історичного ареалу і становить близько 3000 га. Особливо цінними є архітектурні твори площі Ринок, вулиць Вірменської та Руської. Художню цінність європейського масштабу мають Вірменський собор, Успенська церква, собор Святого Юра та Домініканський костел.

shutterstock_231990358-614x395

3. Пункти геодезичної дуги Струве (2005)

Дуга Струве – це ланцюг тріангуляційних пунктів, що простягнулася на 2820 км по території десяти європейських країн, від Хаммерфеста в Норвегії до Чорного моря. Ці опорні точки спостережень були закладені в період з 1816 по 1855 рік астрономом Фрідріхом Георгом Вільгельмом Струве (він же Василь Якович Струве), який справив таким чином перший достовірний вимір великого сегмента дуги земного меридіана. Це дозволило точно встановити розмір і форму нашої планети, що стало важливим кроком у розвитку наук про Землю і топографічного картування.

Спочатку дуга складалася з 258 геодезичних «трикутників» (полігонів) з 265 основними тріангуляційними пунктами. У список об’єктів всесвітньої спадщини увійшли 34 таких пункти (найкраще уцілілих до теперішнього часу). Вони марковані на місцевості найрізноманітнішим чином: видовбані в скелях поглиблення, залізні хрести, піраміди з каменів або спеціально встановлені обеліски.

struve-600x395

4. Незаймані букові ліси Карпат (2007)

Букові ліси Карпат – транснаціональний серійний природний об’єкт з десяти окремих масивів, розташованих уздовж осі завдовжки 185 км. Їх роль незамінна для розуміння процесів поширення деревної рослинності в Північній півкулі в різному природному оточенні. Нове розширення Списку включає п’ять лісових масивів загальною площею 4391 га, на додаток до 29 278 га букових лісів Словаччини та України, внесених до списку ЮНЕСКО в 2007 році.

shutterstock_374230813-614x395

5. Резиденція митрополитів Православної церкви Буковини і Далмації (2011)
Резиденція була побудована на місці старого єпископського палацу в 1864-1882 роках за проектом чеського архітектора Йозефа Главки. Об’єкт включає духовну семінарію і монастир і є видатним прикладом історичної архітектури XIX століття. Домінантою Семінарського корпусу є хрестоподібна церква, увінчана куполом. Її оточують парк і сад з рідкісними породами дерев. Ансамбль втілює архітектурні та культурні впливи багатьох епох і відображає впливовість Православної церкви за часів правління Габсбургів. Зараз тут розташовані центральні корпуси Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

shutterstock_435922615-614x395

6. Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (2013)

Херсонес Таврійський – місто, засноване стародавніми греками на Гераклейському півострові на південно-західному узбережжі Криму в 422-421 роках до н. е. як давньогрецька колонія. Протягом двох тисячоліть Херсонес був великим політичним, економічним і культурним центром Північного Причорномор’я, де був єдиною дорійською колонією. Херсонес був торговим містом, яке зникло, не витримавши конкуренції з генуезцями. Зараз є історико-археологічним заповідником.

shutterstock_392514160-614x395

7. Дерев’яні церкви Карпатського регіону (2013)

У 2013 році ЮНЕСКО внесла до Списку всесвітньої спадщини 16 унікальних дерев’яних церков, які відносяться до XVI-XIX століть. Половина з них розташовані на території Польщі, решта – в Україні. У кожному з цих споруд чітко простежуються елементи православного зодчества. Відмінності полягають лише в місцевих традиціях, які дають про себе знати в кожному історико-культурному регіоні. Представлені типи архітектури: гуцульський, галицький, бойківський і лемківський.

TSerkov-Sv.-YUra-Drogobych-Lvovskaya-oblast-614x395

У список увійшли: Церква Святого Юра (Дрогобич, Львівська обл.), Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Матков, Львівська обл.), Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Нижній Вербіж, Івано-Франківська обл.), Церква зішестя Святого Духа (Потелич, Львівська обл.), Церква зішестя Святого Духа (Рогатин, Івано-Франківська обл.), Церква Святого Архангела Михаїла (Ужок, Закарпатська обл.), Церква Вознесіння Господнього (Ясіня, Закарпатська обл.), Церква Святої Трійці (Жовква, Львівська обл. ).

Джерело: vokrugsveta

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.