Цікаве відео про церкву Богдана Хмельницького в Суботові

Доля Іллінської церкви в Суботові досить непроста та цікава.

Побудували її за наказом гетьмана Богдана Хмельницького, родовий маєток якого знаходився в Суботові. У цій церкві його й поховали, хоча тіло гетьмана зникло загадковим чином, інформують “Патріоти Черкащини”.

Іллінська церква знаходиться у селі Суботів Чигиринського району, що на Черкащині. За історичними даними, вона збудована у 1653-му році за наказом Богдана Хмельницького. Це була родова церква-усипальниця.

Іллінська церква – явище цікаве та колоритне, особливості цій споруді додає і її розташування – на невеликому пагорбі на розкішних чигиринських землях.

Початково Іллінська церква, майже півтисячоліття тому, була збудована із каміння та цегли. Фасад увінчував розкрепований карниз. Західний фасад церкви було прикрашено сонечками на постаментах. На першому поверсі фасаду церкви були розміщені декоративні ніші, на другому знаходилися ключевидні бійниці в амбразурах.

Історія свідчить, що тут у 1657-му році було поховано славного гетьмана-батька України Богдана Хмельницького. Його поховання знаходилося справа від вівтаря церкви.

Пізніше у середині 19 століття до церкви було прибудовано розкішну дзвіницю – саме такий вигляд церква має і сьогодні. Збудовано у ті часи було й галерею, яка поєднувала дзвіницю та церкву.

За радянських часів, звичайно ж, церкву використовували не за призначенням. У цьому приміщенні був склад, потім клуб.

Рис_ 71 Ансамбль Іллінської церкви

Після Другої світової війни у приміщенні храму було створено музей Богдана Хмельницького. Також, трохи згодом, було встановлено символічний надгробок Б. Хмельницькому. Архітектор – І. Шмульсон.

На початку 80-х минулого століття галерею між церквою було розібрано – намагалися створити первісний вигляд церкви. У 90-х роках приміщення церкви було віддано релігійній громаді, відновилися богослужіння.

З цікавих фактів відомо, що у 1845-му році, коли Тарас Шевченко подорожував Україною, він заїхав і до Суботова. Зберігся й до нині малюнок Іллінської церкви, який зробив Т. Шевченко. Цікаво, що підписано малюнок “Богданова церква”. До речі, Тарас Шевченко захоплювався особистістю Богдана Хмельницького, вважав його славним сином українського народу. Також Шевченко написав вірш-згадку про церкву “Стоїть в селі Суботові”.

Нині Іллінська церква є однією з найважливіших архітектурних пам’яток України. Її ми можемо бачити щодня, адже саме вона зображена на п’ятигривневій купюрі.

Джерело: stezhkamu

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.