Що означають візерунки на вишиванках: магічне значення орнаменту

Останні роки вишиванки набули величезної популярності серед українок.

Втім, не всі уміють читати значення барвистих візерунків на вишиванках і не завжди знають, яку силу можуть нести вишиті сорочки та вишиті плаття. Насправді кожен орнамент має особливе магічне значення. У давнину вірили, що деякі з них можуть приносити щастя, здоров’я чи оберігати від злих духів.

top-photo

Геометричні малюнки

Такий орнамент найчастіше притаманний вишиванкам Гуцульщини. Ромби символізують родючість землі. Крапка в ромбі – символ засіяного поля. Схоже значення у ромбів та квадратів, розділених на 4 частини. Коло символізує сонце, а вишитий у ньому хрест – оберіг для дома на щастя. Рівносторонній хрест втілює Бога Вогню, а хвилясті лінії – воду.

Рослинний орнамент

Рослини найчастіше вишивають на Чернігівщині. Калина завжди символізувала матір, родину, потомство роду, напевно, саме тому її часто можна зустріти на весільних вбраннях та рушниках. Гілки дуба як прообраз Перуна вишивали на чоловічих сорочках. Вишиті квіти маку допомагали захиститися від злого ока, а виноград означав сімейне щастя.

Тварини у вишивці

Казкові тварини символізували богів. Так вовк є знаком Ярила, бик та ведмідь – Велеса, кінь представляв сонячних богів, орел – Перуна. Вишита ворона втілює мудрість, змія – знання та довголіття. Зозуля символізує довголіття, свиня – достаток, лось та олені – родючість. Тваринний орнамент притаманний майстриням всієї України.

Гама кольорів

Особливу увагу під час вибору вишитого вбрання потрібно приділити кольорам. Білий, звісно, символізує чистоту та цноту, червоний є ознакою життєвої сили, зелений – природи та життя, синій – води та неба.

Джерело: gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.