Вишиванка: історія від скіфів до міжнародних подіумів

У 2015 році журнал Vogue назвав українську вишиванку найгарячішим трендом. Сьогодні ми розповімо, який шлях вона пройшла, перш ніж потрапити на головні подіуми світу.

Скіфи були модниками

фото: Riwnodennyk

Давньогрецький історик Геродот (V століття до нашої ери), описуючи побут скіфів, говорив, що в традиційному одязі цього народу використовувалася вишивка. Скіфи – це древні племена, що населяли степову зону нинішньої України.

Арабські джерела, які відносяться до Х століття, згадують русів, які носили одяг з вишивкою. Археологічні розкопки підтверджують давнє походження вишиванки: на Черкащині була знайдена збережена сорочка, походження якої відносять до IV століття.

Які візерунки бувають

obereginya.blogspot.com_0012

1293035022_0

фото: vedrus.org

Візерунок вишиванки – це не просто красива картинка. У ньому закладено сакральний зміст. Працюючи над вишивкою, майстрині вважали, що створюють оберіг від поганого ока і бід. Багато символи своїм корінням сягають періоду трипільської культури (VI-III тисячоліття до нашої ери) та епохи неоліту. Візерунки передавалися з покоління в покоління. Як правило, вишивальниці навчали майстерності своїх дочок, а ті передавали ази майстерності своїм дітям.

Традиційний орнамент вишиванок представлений геометричними, рослинними символами. Рідше використовувалося зображення тварин і птахів.

Геометричні орнаменти вважаються найдавнішими, адже пов’язані з древньою слов’янською міфологією. Часто у вишивці використовується меандр – знак нескінченності, який також зустрічається в культурі Стародавнього Егопіта та Стародавній Греції. Він символізує нетлінність душі.

Рослинний орнамент досить поширений. Найчастіше зустрічається вишивка у вигляді троянд, гілок, листя.

Що стосується зображення тваринного світу, то частіше зображували птахів і тварин, характерних для певної місцевості, або давали свободу уяві. Часто на сорочках зображували міфічних звірів і жар-птиць.

Вишивка в різних регіонах України традиційно має свої особливості. На Полтавщині вишивають білими, сірими і червоними кольорами: нитками, хрестиком і гладдю. На Поліссі – червоними нитками, використовуючи геометричний орнамент. На півдні використовували багато різних квіткових візерунків. Київські вишиванки поєднували в собі орнаменти різного типу. На Заході України використовували геометричний візерунок і яскраве поєднання кольорів.

Наймодніший одяг

Вишиванки від Віти Кін фото: udnm.org

Журнал Vogue, який є одним з найвпливовіших джерел у світі моди, назвав вишиванку найгарячішим трендом сезону.

Видання пише, що цей тренд в міжнародну моду ввела український дизайнер Віта Кін. Вишиванки у своїх колекціях також представили Ася Мхітарян та Валентино.

Зірки у вишиванках

Лана Дель Рей та Ніколь Кідман фото: kuruza.ua

У 1966 році фотограф Гай Вебстер зробив знімки фронтмена групи The Doors Джима Моррісона у вишиванці. Мабуть, він і є першою зіркою, яка одягнула український національний одяг.

Вишиванку, в якій Моррісон позує перед камерою, музикантові подарував художник і дизайнер Енді Уорхол, українець за походженням.

У сучасному світі багато зірок мають у гардеробі вишиванку і одягають її як в повседнному житті, так і на світські заходи.

Ціна питання

 

Шон Карр та Холі Бері фото: Мирослав Мельник

Катя Осадча

Ольга Сумська з сім`єю

Джерело: Бульвар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.