Як вибрати вишиванку. Поради від майстрів

Асортимент вишиванок на українському ринку настільки різноманітний, що розгубитися може навіть найдосвідченіший покупець.

Але, знаючи про колірні і орнаментальні значеннях вишивки, підібрати сорочку, яка найкраще підійде конкретній людині, значно легше.
Вишиванка вийшла на пік популярності в Україні і за її межами. Моделі крокують по подіуму на fashion-показах в розшитих сорочках роботи українського дизайнера Віти Кін. Модний журнал Vogue називає їх трендом сезону. Навіть голлівудські зірки потрапляли в об’єктиви фотокамер, будучи одягненими в традиційний український одяг.
Але якщо на Заході це данина моді, то для українця вишиванка – спосіб самоідентифікації, звернення до національного.
Бажаючи придбати заповітну сорочку, покупець стикається з величезним вибором із найрізноманітніших стилів, квітів, тканин і візерунків, кожен з яких несе свою окрему смислове навантаження. Ось кілька порад, на що варто звернути увагу при виборі вишиванки.

вишиванку
Колір
Українці вірили, що колір вишиванки має сакральне значення. Вважалося, що білий символізує чистоту, червоний – сонце, вогонь і життєву силу, зелений – природу, рослинність, чорний – мудрість і зв’язок з рідною землею, предками, синій – небо і воду. Кожен з них виступає свого роду оберегом. Якщо хотіли захистити серце, легені, хребет і руки, поліпшити емоційний стан, додавали візерунки зеленого кольору. Для захисту кишечника, сечостатевої системи і опорно-рухового апарату використовували червоний колір, а для стимулювання інтелектуальних здібностей – синій.
Візерунок
Важливо розуміти, який сенс вкладено в орнамент, вишитий  сорочці, що вам на сподобалася.
З рослинних орнаментів найчастіше зустрічаються виноградна лоза, мак, троянда, дуб, лілія, калина, хміль, чорнобривці. Виноград символізує сім’ю, мак – захист людей і худоби від злих сил, троянда – оновлення, лілія – ​​знак дівочої чистоти і невинності. Дуб і калина присутні на вишиванках молодих дівчат і юнаків. Дуб означає розвиток і життя, а калина символізує красу.
Часто вишивають геометричні фігури, квіти або птахів. Геометричні види орнаменту – найстаріші, корінням сягають у слов’янську міфологію. Наприклад, ромб або квадрат, розділений на 4 частини, відноситься до символів Землі і плодючості, хрест, обведений в коло – символ сонця, а рівносторонній хрест символізує бога Вогню.
На вишиванках також зображують птахів. Незаміжні дівчата носили сорочки з солов’єм або зозулею. На весільній вишивці присутні голуби і півні. Молодість і розквіт сил символізує павич, а добробут і зростання сім’ї – ластівка.
Тканина для вишиванки.
Традиційно використовується лляна тканина або домоткане полотно. Однак зустрічаються і більш дорогі сорочки з батисту, шовку.
До речі, ось що означали візерунки, які прикрашали стародавню українську вишиванку. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *