Музей писанки, який варто відвідати в Великодні свята

Будете в Коломиї – наполегливо радимо відвідати цей музей на проспекті Чорновола, візитівку міста. Не пошкодуєте – виходячи зі стін цього найбільшого у світі яйця (висотою в 13,5 метрів), ви будете широко посміхатися.

Скільки традицій, сили, віри, звичаїв та обрядів закладено у писанку! Саме вона стала символом Коломийщини, а саме побудованого музею “Писанки”. Слід відмітити, що даний музей єдиний та неповторний на увесь світ. Відкриття його відбулось в церкві Благовіщення (пам’ятка архітектури ХVІ ст.) у 1987 році.

В 2000 р. музей “Писанка”  отримав власне приміщення, яке сьогодні являє собою оригінальну архітектурну споруду за формою великого яйця-писанки. Висота музею 13 м. В наш час колекція неповторного музею сягнула понад десять тисяч різних мистецьких витворів. Тут виставлені оригінальні колекції та експозиції не тільки із Прикарпаття та України, але й з усіх куточків світу, зокрема із: Чехії, Польщі, Румунії, Білорусії, Словаччини, Росії, Канади, США, Франції, Пакистану, Індії, Китаю, Єгипту, Шрі-Ланки, Алжиру тощо. Всі ці колекції символізують багато звичаїв та обрядів різних націй.

Коломия

Навколо цього яйця-символа – особлива аура добра і злагоди.

Музей писанки – до речі, єдиний такий в світі – був відкритий в 1987 р. як відділ музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Йосафата Кобринського.

Ідея виникла, коли виникла технологія: головний охоронець фондів музею Любомир Володимирович Кречковський і тоді лише лаборант Марія Іванівна Болездюк винайшли техніку консервації та реставрації писанок. Тепер ці маленькі прадавні дива можна було зберігати та відновлювати.

Тим часам зараз присвячено кілька вітрин у виставковому залі яйця-музею. Це зараз музей має чудове приміщення, а тоді він “квартирував” у церкві Благовіщення (1587). В кінці 1980-х церкву передали релігійній громаді, музей переїхав на вул. Шухевича. І лише до Х Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю та другого всесвітнього з’їзду гуцулів було зведене нове приміщення музею за проектом Ігоря Євстахієвича Шумана.

Цей музей абсолютно не нагадує оті храми Кліо, які відомі нам з дитинства. Він – сучасний, в найкращому сенсі цього слова. Експозиція веде глядачів від прадавньої символіки писанок (тут детально пояснять, яке значення має “риба”, а яке “меандр”) до розповіді про процес створення писанки, а також її реставрації – через численні зразки писанок з різних регіонів України (а вони дуже сильно відрізняються один від одного) – до колекції розписаних чи розмальованих (людиною чи самою природою) яєць з різних країн світу. От фарфорове яйко з Франції, а ось весільні обрядові яйця з Алжиру. Писанки з Канади і США. Ізраїльські кам’яні яйця…

Фонди “Писанки” зростають щороку. Зрозуміло, що продемонструвати всі публіці практично неможливо – тому експозиція “Писанки” досить часто оновлюється. Крім того, тут проходять і інші виставки – скажімо, народної ікони (яка може бути дуже різною: на склі, вишитою хрестиком або бісером тощо).

Знайти “свій” експонат важко – тут стільки всього цікавого! писанки

Писанки музейні працівники закуповують на пасхальних базарах, деякі приносять самі писанкарі. І якщо багато хто з них раніше робив свою справу на автоматі, не розуміючи всієї глибини символів, то таким пояснюється, що означає кожна рисочка у розписах – і наступного року умільці вже приносять в музей “правильно” розписані яйця.

Джерело: сastles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.