Нобелівські лауреати з України: п’ять учених і один письменник

Фізик, хімік, економіст, два медика і одні письменник – саме ці шість українців отримали звання лауреата

З 3 жовтня в Швеції йде присудження Нобелівської премії 2016.

Styler вирішив згадати про нобелівських лауреатів з України, які, на жаль, увійшли в історію премії як представники інших країн.

Ілля Мечников, премія в галузі медицини і фізіології

Першим лауреатом Нобелівської премії став уродженець Харківської губернії Ілля Мечников. Вчений підкорив членів Нобелівського комітету дослідженням “Несприйнятливість в інфекційних хворобах”, яке провів спільно з Паулем Ерліхом. І, хоча лауреат Нобелівської премії в області фізіології і медицини (1908 рік) народився на території України, Мечникова прийнято вважати українським і французьким ученим.

vse-znajut-ego-familiju-no-malo-kto-znaet-chto-on_1

Зельман Ваксман, премія в області медицини і фізіології

У 1952 році американський біолог і біохімік Зельман Ваксман відкрив протитуберкульозний антибіотик. Однак, хоч вчений і мав громадянство США, народився він в українському селі Нова Прилука. Після того, як Ваксману була присуджена Нобелівська премія “за відкриття стрептоміцину – першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу”, вченого стали називати “благодійником людства”.

zelman-abraham-vaksman-2

 

Шмуель Агнон, премія в галузі літератури

Маленький Шмуель Йосеф Халеві Чачкес народився в місті Бучач Тернопільської області. У той час (1888 рік) цей регіон був частиною Австро-Угорської імперії. Псевдонім Агнон (“кинутий”) він взяв через роки, коли написав повість “Покинуті дружини”. Коли книги Агнона стали виходити на англійській мові в Нью-Йорку, його наздогнала світова популярність. І в 1966 році він був удостоєний Нобелівської премії за “глибоко оригінальне мистецтво оповідання, навіяне єврейськими народними мотивами”.

02_2

Саймон Кузнець, премія в галузі економіки

В 1901 році в Харкові народився Семен Кузнець. Двадцять років майбутній лауреат Нобелівської премії прожив в Харкові, але потім переїхав до США. Там він змінив ім’я і успішно закінчив Колумбійський університет. Доктор економіки Кузнець працював у Національному бюро економічних досліджень і займався розрахунком національного доходу США. Крім того, українець був професором в кількох університетах. У 1971 році Саймон Кузнець отримав премію “за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, більш глибокого розуміння економічної і соціальної структури та процесу розвитку в цілому”.

detail_a8c4cd313b04ac9ca135c09d83bb9f3a

Роальд Гофман (Сафран), премія в галузі хімії

Невідомо, як склалася б доля Раольда Гофмана, який народився у Золочеві, якби в часи нацистської Німеччини його родину не врятував український учитель Микола Дюк. Педагог сховав всю сім’ю Гофманів на своєму горищі. Пізніше Роальд разом з батьками переїхав в Польщу, потім в Австрію, а вже потім – в Америку. У США Гофман успішно закінчив нью-йоркську школу для обдарованих дітей та Колумбійський університет. Гофман мріяв стати лікарем, але потім зацікавився хімією. І не дарма – в 1981 році Роальд Гофман разом з Кенети Фукуї отримав премію за внесок у розробку теорії протікання хімічних реакцій.

4_99-1

Георгій Шарпак, премія в галузі фізики

У вісім років Георгій разом з родиною переїхав у Францію з невеликого містечка Дубровиця Рівненської області. В 1944 році  Георгій був депортований в нацистський концентраційний табір Дахау за участь у Русі Опору. Там він пробув до закінчення Другої світової. Після закінчення війни Шарпак займається освітою. У коледжі він почав відвідувати лекції всесвітньо відомого фізика Жюліо-Кюрі, а пізніше і зовсім йде працювати до нього в лабораторію. У 1992 році українець отримав Нобелівську премію за розробку детектора елементарних частинок.

georges-charpak-593802
Джерело: styler

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.