Як читання паперових і електронних книг впливає на пам’ять і продуктивність

Дослідження показують, що читання друкованих текстів замість електронних допомагає краще запам’ятовувати інформацію.

Чому краще читати паперові книги

Незважаючи на всі переваги цифрових джерел інформації, останні кілька років з’являється все більше доказів того, що наш мозок віддає перевагу аналоговим медіа.

Згідно з дослідженням психологів з Прінстонського університету і Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, набагато простіше запам’ятати щось важливе, записавши це від руки. За словами психотерапевта і експерта в галузі журналістики Мод Перселл (Maud Purcell), причиною цього може бути те, що лист стимулює зону мозку, відому як ретикулярна, активує системк, яка фільтрує і приносить ясність в основну частину інформації, на якій ми концентруємося.

З’ясувалося, що поглинання інформації з паперу сприяє кращому її утриманню в пам’яті і підвищення продуктивності. Анна Манген (Anne Mangen), професор Центру читання норвезького Університету Ставангера, провела дослідження, в рамках якого видала учасникам одну і ту ж 28-сторінкову детективну розповідь – комусь на папері, а комусь на рідері Amazon Kindle. Після цього їм задали ряд питань по тексту.
Ті, хто прочитав розповідь з паперу давали більш коректні відповіді на питання, пов’язані з часом і хронологією, ніж ті, хто читав з Kindle. А коли учасників попросили розташувати 14 подій в правильному порядку, то читачі паперової книги показали кращий результат.

Ученим ще належить повноцінно проаналізувати це дослідження. Але Манген пов’язує користь читання паперових книг з дефіцитом метапізнання. За словами професора, метапізнання – це те, наскільки свідомо ми ставимося до інформації. «Наприклад, як багато часу в процесі читання ви витрачаєте на те, щоб досить добре зрозуміти текст і після цього вирішити пов’язану з ним задачу», – каже Манген.

В учасників іншого дослідження склалася думка, що вони краще осмислюють інформацію, коли читають з екранів електронних пристроїв. Через це вони ковтали текст набагато швидше тих, хто читав з паперу, і вважали, що покажуть себе краще в вікторині по тексту. У підсумку шанувальники традиційного формату не тільки виграли в плані розуміння тексту, а й краще спрогнозували свої результати.

З книгами ситуація зрозуміла, але чи поглинає мозок інформацію так само добре при читанні газет, журналів та інших фізичних медіа? Зовсім не обов’язково.

«Довжина дійсно здається основною проблемою, а з нею тісно пов’язаний і ряд інших параметрів тексту, наприклад, структури і оформлення. Чи представлено вміст таким чином, що від вас вимагається одночасно тримати в голові кілька подій або частин тексту? » – продовжує Манген. Іншими словами, складність і щільність інформації може впливати на важливість джерела тексту.

«Може бути так, що для певних типів тексту або літературних жанрів (наприклад, для надмірно цікавих книг) джерело майже не грає ролі, в той час як у випадку з іншими жанрами (наприклад, когнітивно і емоційно складними романами) джерело може мати значення для розуміння і сприйняття книги, – пояснює Манген. – Але це ще належить перевірити емпіричним шляхом ».

Не потрібно тягнути руку до кнопки друку при отриманні чергового листа, хіба що по довжині він як роман. Читання коротких повідомлень з екрану навряд чи може перешкоджати розумінню і запам’ятовуванню.

Друкована інформація не завжди настільки ж хороша для розуміння і запам’ятовування, як цифрова. Корисно пам’ятати, що всі медіа і технології мають свої інтерфейси. Інтерфейс паперу в деяких випадках може краще впливати на запам’ятовування і засвоєння складної інформації, ніж електронні пристрої.

Але в інших випадках, наприклад при показі презентацій з аудіовізуальними матеріалами, пристрій на зразок планшета буде кориснішим. Немає якогось універсального рішення. Все залежить від ряду факторів, пов’язаних з утриманням, читачем, метою читання або ситуацією.

Не поспішайте, коли читаєте електронні книги

Якщо ви не можете відмовитися від електронних книг, то це не означає, що для вас все втрачено. Ви, ймовірно, вважаєте, що поглинаєте інформацію швидше, ніж це відбувається насправді, тому швидше читаєте книги.

Простим рішенням буде сповільнитися і приділити більше уваги розбору матеріалу. Це допоможе сприймати інформацію так само добре, як при читанні з паперу.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.