Квітка. Голос в єдиному екземплярі – фільм про Квітку Цісик

Фільм присвячений пам’яті видатної особистості – всесвітньо відомої співачки українського походження Квітки Цісик. 4 квітня 2016 року їй мало б виповнитися 63 роки, але через хворобу вона передчасно пішла з життя.

У США Квітка Цісик більше відома під іменем КейСі. Її голос знає майже кожен американець. Вона десятки років озвучувала рекламні джингли таких відомих компаній як “Coca-cola”, “American Airlines”, “McDonald’s”, “Ford”. Автомобільна корпорація “Ford Motor” взагалі зробила її, не професійну модель, а звичайну жінку, не тільки голосом, але й обличчям своєї рекламної кампанії.

КейСі співала на бек-вокалі у таких зірок як Майкл Джексон та Уітні Хьюстон. І найголовніше –  саме вона виконала саундтрек до фільму “You Light Up My Life”, який у 1978 удостоївся премії “Оскар” за кращу пісню. Але через юридичну тяганину найпрестижніша кінопремія світу дісталася іншій співачці. Слава та широке визнання, яких вона прагла, та щира любов мільйонів слухачів прийшли врешті решт не до КейСі, а до Квітки Цісик. І не в США, а в Україні – завдяки двом альбомам з народними піснями у її виконанні (“Пісні України” та “Два кольори”).

Квітка Цісик – американка, яка стала втіленням національної української самоідентифікації. Народні пісні в її виконанні у 80-х роках минулого століття сколихнули тоді ще радянську Україну, стали уособленням такої бажаної, але на той час ще недосяжної незалежності. Платівка з записаними Квіткою Цісик українськими піснями, яка випадково, майже контрабандою, потрапила в нашу країну, спричинила справжній ажіотаж серед української інтелігенції – люди масово робили копії і передавали їх одне одному.

Про фільм

Автори фільму “Квітка. Голос в єдиному екземплярі” спробують дослідити, у чому феномен цієї людини. Вони намагатимуться знайти відповідь на питання, чому протягом не одного десятиліття пісні у виконанні Квітки Цісик справляють на людей гіпнотичне враження. Наприклад, американець українського походження Алекс Гутмахер буквально “захворів” на музику Цісик, коли вперше почув пісню “Черемшина” у її виконанні в київському таксі. З тих часів він став запеклим фанатом співачки і вкладає власні кошти в популяризацію її імені – організував фестиваль романсу імені Квітки Цісик, привіз особисті речі виконавиці для музею у Львові.

Квітка Цісик народилася 4 квітня 1953 року в Нью-Йорку у родині скрипаля Володимира Цісика. Батько вчив її грати на скрипці з п’ятирічного віку. У Mannes School of Music здобула музичну освіту за класом вокалу. Згодом Квітка поступає в Нью-Йоркську консерваторію, де опановує вокальну техніку.

Квітка Цісик допомагала творити десяткам відомих артистів ХХ століття: Майклу Френксу, Бобу Джеймсу, Девіду Санборну, Мікіо Масуо, а також Квінсі Джонсу (найпотужнішому з аранжувальників-продюсерів Америки, який «сконструював» феномен Майкла Джексона). Цікаво, що з майбутнім поп-королем Майклом Джексоном Квітка Цісик співала в хорі.

Ніколи не забуваючи, хто вона і звідки її коріння, Квітка вирішила записати диски з українськими піснями. Вона залучила до співпраці найкращих музикантів та аранжувальників, вклавши більше $200 000. Продюсував ці записи чоловік Квітки – відомий інженер звукозапису Ед Раковіч, акомпанувала відома піаністка сестра Марія, на гітарі грав Стюарт Шарф, а мати Іванна пильнувала за правильною вимовою доньки.

Перший диск “Kvitka” був записаний у 1980 р., другий “Два кольори” – у 1989. Її диски отримали значну кількість нагород у Канаді, а у 1990 р. були номіновані на “Греммі” в категорії “contemporary folk”.

У 1983, з матір’ю Квітка відвідала Україну, а після проголошення незалежності України мріяла дати серію концертів на землі її батьків. Також у творчих планах Квітки був запис ще одного альбому – з колисковими для дітей. На жаль, передчасна смерть зруйнувала усі її плани. Померла Квітка Цісик 29 березня 1998 р. від раку грудей, не доживши 5-ти днів до свого 45-ти річчя.

Цісик

Про Квітку Цісик у фільмі розказали її рідні та близькі (чоловік Ед Ракович, син Едді, родина зі Львова), люди, з якими вона працювала, її прихильники. Глядачі побачили єдине ексклюзивне відеоінтерв’ю Квітки Цісик українською мовою, яке у свій час вдалося записати Генеральному директору національного симфонічного оркестру України Олександру Горностаю. Також про своє ставлення до творчості Цісик висловилася українська співачка Джамала і розповіла, чому  на фестивалі “Нова хвиля” дівчина обрала для виконання саме одну з пісень Квітки “Ой, верше мій, верше”, яка і принесла їй перемогу.

Джерело: 048.ua

One thought on “Квітка. Голос в єдиному екземплярі – фільм про Квітку Цісик”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.